
Futurystyczna „piramida” w Moskwie, której profile pokryto farbą proszkową o niskiej absorpcji promieniowania słonecznego firmy AkzoNobel, zdobyła główną nagrodę architektoniczną.
Budynek Matrex, znajdujący się w miejskim parku biznesowo-technologicznym Skolkovo, zgarnął prestiżową nagrodę Architzer A+. Unikalna struktura pokryta jest lakierem Black Onyx z portfolio D2525 Eco serii Interpon, z rodziny powłok odbijających ciepło, które kierują promienie słoneczne na zewnątrz budynku.
– Cieszymy się, że uczestniczymy w projekcie, który zdobył tak znaczącą nagrodę – mówi Daniela Vlad, dyrektor zarządzająca działem farb proszkowych w AkzoNobel. – Szczególną cechą Interpon D2525 Eco jest jego zdolność do utrzymywania chłodniejszej fasady budynków, co może znacznie przyczynić się do zmniejszenia efektu miejskiej wyspy ciepła.
– Podobnie jak większość miast, Moskwa nagrzewa się znacznie szybciej niż okoliczne tereny, a produkty, takie jak Interpon D2525 Eco mogą mieć duże znaczenie w obniżaniu temperatur – dodaje Jean-Paul Moonen z AkzoNobel Powder Coatings. – Na przykład wzrost temperatury w mieście z powodu efektu miejskiej wyspy ciepła może wynosić nawet 2°C. Może to wydawać się nie tak dużo, ale już taki wzrost powoduje ryzyko odwodnienia lub udaru cieplnego mieszkańców miast, nie wspominając o skutkach przyrodniczych.
Matrex, wielofunkcyjny budynek handlowy, został zaprojektowany przez rosyjskiego architekta wizjonera Borisa Bernaskoniego. Jego monolityczna piramidalna struktura jest pokryta szkłem. Kryje w sobie znacznie bardziej miękkie, zaokrąglone wnętrze, które można wyraźnie zobaczyć tylko w nocy, gdy budynek jest oświetlony od wewnątrz.
Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.interpon.com.