• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 3(53)/2008

  Aktualności i przegląd rynku

  Galwanotechnika

  ponad rok temu  01.05.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

  Strona 1 z 6

  Z praktyki galwanizera - woda i ścieki

  Rynek usług galwanicznych w naszym kraju staje się coraz bardziej wymagający. Takiej jakości, która była dobra jeszcze 5-6 lat temu, dzisiaj już nie można oferować. Silna wartość naszej waluty powoduje, że nasz rynek usług staje się coraz mniej konkurencyjny dla kontrahentów z zagranicy.

  Klienci stawiają coraz wyższe wymagania, które coraz trudniej spełnić. Niezbędne jest ponoszenie coraz wyższych kosztów wynikających z coraz lepszych i droższych technologii, ale z drugiej strony nie można tymi kosztami obciążać klientów. Konkurencja jest tak duża, że jakiekolwiek zawyżenie ceny może skutkować utratą zamówienia czy kontraktu, a to z kolei spowoduje nasze wypadnięcie z rynku. Ten mechanizm dotyczy wszelkiej działalności, w tym również zakładów galwanizerskich, a szczególnie małych, rzemieślniczych, które bazują tylko na szeroko rozumianej usłudze galwanicznej. Firma posiadająca galwanizernię jako jeden ze swoich wydziałów kalkuluje koszty galwanizacji w kontekście całego zakładu, np. negocjuje ceny energii elektrycznej czy wody. Ma to bezpośredni wpływ na koszt wytworzenia powłoki galwanicznej. Jednak tego typu zakłady zwykle nie wykonują usług galwanicznych na zewnątrz, a jeżeli tak, to cena usługi jest kalkulowana odrębnie. Małe zakłady rzemieślnicze, nie mając takich możliwości, w żadnym wypadku nie mogą sobie pozwolić na rozrzutność. Liczy się zaoszczędzona każda złotówka. W ostatecznym rozrachunku może to dać spore oszczędności. Znaczącym elementem mającym wpływ na koszty w galwanizerni jest koszt energii elektrycznej. Jednym z energochłonnych a powszechnie stosowanych procesów jest odtłuszczanie detali w gorących kąpielach. Zwykle proces odtłuszczania jest realizowany w temp .ok. 60-70 st. C. W tej temperaturze następuje szybkie odparowanie wody, co pociąga za sobą znaczne straty energii. Ponadto ubytek wody powinien być uzupełniany czystą wodą (demineralizowaną, ewentualnie destylowaną). Tutaj występuje możliwość zrobienia znacznych oszczędności. Taki rachunek ekonomiczny wygląda następująco:

  koszt potrzebny do odparowania wody z 1m2 powierzchni wanny przy założeniu temp. 60 st. C i czasie pracy 8 godz. dziennie jest następujący (dla uproszczenia zakładamy oczywiście wyliczenie dla czystej wody, w rzeczywistości elektrolityczna kąpiel do odtłuszczania jest kilkuprocentowym roztworem soli):

  - ilość odparowanej wody 2,5 kg/m2h – dane lit., co daje przez 8 godz. 20 kg wody.

  - ciepło parowania wody w temp 60 st. C wynosi 2359 kWs/kg - dane lit.,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...