• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(61)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 1 z 5

    Współczesne trendy przygotowania powierzchni stalowych i nakładania powłok antykorozyjnych

    W zakresie przygotowania powierzchni pod powłoki malarskie i metalowe oraz nakładania powłok antykorozyjnych na konstrukcje stalowe nie ma rewolucyjnych zmian i raczej nie należy się ich spodziewać w najbliższych latach. Nie oznacza to jednak, że w dziedzinach tych nie obserwuje się widocznego i stałego postępu - wręcz przeciwnie. Powolna ewolucja jest wymuszana przede wszystkim potrzebą ograniczania kosztów, rosnącymi wymogami ochrony środowiska oraz oczekiwaniami inwestorów dotyczącymi podniesienia jakości i trwałości powłok. Głównie działania prowadzone są w kierunku ograniczenia pracochłonności i energochłonności procesów oraz zmniejszania ilości produkowanych uciążliwych i szkodliwych odpadów.

    Z przygotowaniem powierzchni stalowych i nakładaniem powłok mamy do czynienia w wielu gałęziach przemysłu. Artykuł ten ogranicza się jedynie do zmian - w obszarach obowiązującego prawa, stosowanych technologii oraz sprzętu - zachodzących w wytwórniach konstrukcji stalowych.

    Przygotowanie powierzchni

    W wytwórniach konstrukcji stalowych powszechnie stosowaną obecnie metodą przygotowania powierzchni pod powłoki malarskie i metalowe nakładane natryskiem jest czyszczenie metodą strumieniowo-ścierną z użyciem śrutu, potocznie nazywane śrutowaniem. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się umacniać. Czyszczenie z użyciem piasku, głównie ze względu na Rozporządzenia Ministra Gospodarki (z dnia 14.01.2004 r. ) zakazujące stosowania tego ścierniwa bez dodatku wody, praktycznie nie jest stosowane. Zakaz jest spowodowany wymogami ochrony środowiska, głównie koniecznością wyeliminowania pylenia piasków kwarcowych, które są uznawane za szkodliwe dla zdrowia. Przy okazji wyeliminowano olbrzymie ilości piasku pozostające po procesie w charakterze odpadu oraz ograniczono koszty jego składowania. Z podobnych względów nie używa się już prawie innych ścierniw jednokrotnego użytku, np. szlaki. Natomiast niska jakość oraz duża pracochłonność są przyczyną blisko całkowitego wyeliminowania z procesów przygotowania powierzchni metod ręcznych, np. szczotkowania.

    W ostatnich latach pogłębia się tendencja dwuetapowego czyszczenia powierzchni przez śrutowanie. Metoda jest znana od dawna i powszechnie stosowana w dużych wytwórniach. Pierwsze czyszczenie odbywa się na wstępnym etapie produkcji, zwykle jeszcze przed pocięciem wyrobów hutniczych. Używa się do tego celu oczyszczarek wirnikowych. Są to najczęściej bardzo wydajne urządzenia, niewymagające dużych nakładów pracy. Zapewniają bardzo wysoką i powtarzalną jakość czyszczenia. Stal oczyszczona w ten sposób jest łatwiejsza do cięcia i spawania. Mimo wysokich cen wiele wytwórni w ostatnim czasie zakupiło nowoczesne urządzenia, a wiele innych nosi się z takim zamiarem. Korzystnym trendem jest instalowanie tego typu urządzeń bezpośrednio w hutach lub u dystrybutorów stali. W ten sposób mniejsi wytwórcy konstrukcji, dla których są to maszyny zbyt drogie i zbyt wydajne, zamiast instalować je u siebie, będą mogli kupować stal już wstępnie oczyszczoną.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...