• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(41)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Urządzenia Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 3

    Druga kabina natryskowa działa bez opisywanego systemu zmiany koloru i jest zarezerwowana wyłącznie dla tych części, które na końcu otrzymają kolor firmowy firmy Bitzer. Po przejściu przez pierwszą kabinę lakierniczą każda sztuka, przewidziana do polakierowania w kolorze zielonym, przechodzi do sąsiedniej, drugiej kabiny lakierniczej. Aby proces przebiegał w sposób optymalny, osoba lakierująca może podnosić lub opuszczać ją na wysokość dopasowaną ergonomicznie do swojej wysokości. Dalszym ułatwieniem w pracy jest ruchomy podest, na którym stoi osoba lakierująca z pistoletem natryskowym. Wystarczy naciśnięcie przycisku i robot odwraca sprężarkę śrubową lub zbiornik ciśnieniowy na drugą stronę. Wykonawca instalacji zrezygnował w obu kabinach z tradycyjnych rusztów kratowych. W ich miejsce wprowadził ruchomą platformę roboczą biegnącą na całej długości kabiny. System zainstalowany w Ergenzingen przez firmę EISENMANN po raz pierwszy wspomaga nie tylko pracownika w kabinie natryskowej. Stanowi również nieocenioną korzyść w zakresie odzysku lakieru stosowanego przez firmę Bitzer. Przetrysk lakierniczy wpada bezpośrednio do wody obiegowej systemu wymywania cząstek lakieru Venturi. Nie ma tutaj cząsteczek lakieru, które normalnie przyklejałyby się do kraty, i w ten sposób tworzyły istotne zagrożenie. Kolejną zaletą jest minimalny nakład pracy podczas czyszczenia kabiny. I jeszcze jedna zaleta: nie ma możliwości zatkania pompy obiegowej wody w kabinie natryskowej. Prawie cały przetrysk wędruje równocześnie do układu odzyskiwania lakieru.

    – Dzięki zastosowanej metodzie suszenia odzyskany lakier pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszego efektu niż ma to miejsce w przypadku świeżego lakieru – zdradza pan Schönleben. – Dlatego nie zawsze dodajemy nowego lakieru.

    Firma Bitzer wykorzystuje wszelkie rozwiązania techniczne, które pozwalają na utrzymywanie strat cząsteczek poniżej określonych wartości granicznych. Dzięki temu użytkownik może utrzymać stałą zawartość cząsteczek stałych w wodzie obiegowej w obu kabinach natryskowych z tolerancją rzędu 1 proc. Dlatego też obie, umieszczone na parterze, instalacje ultrafiltracyjne nie pracują w typowym trybie pracy wsadowej, lecz w trybie pracy ciągłej. W zależności od potrzeb oraz samego procesu, wzbogacona mgiełka lakiernicza jest poddawana w zbiorniku roboczym instalacji ultrafiltracyjnej procesowi koncentracji, który trwa do momentu uzyskania pierwotnej lepkości pozwalającej na ponowne lakierowanie. Odzyskany w ten sposób lakier może być ponownie doprowadzony do pistoletu natryskowego. Zdecydowana przewaga zielonego koloru stosowanego przez firmę Bitzer predysponuje drugą linię lakierniczą do tego efektywnego systemu odzysku lakieru. W pierwszej linii lakierniczej takie rozwiązanie nie jest możliwe w przypadku 15 proc. farb specjalnych użytych do lakierowania. Odzyskany lakier można dodawać bez problemu do resztek niewykorzystanego do końca lakieru podkładowego. Widać tutaj podwójną funkcję pierwszej kabiny natryskowej, która podczas gruntowania pracuje w nieustannie zmieniającym się trybie „mieszanki koktajlowej”. W przypadku farb specjalnych, określone części przechodzą dwukrotnie przez pierwszą linię. Po zastosowaniu lakieru podkładowego wracają one z powrotem do kabiny i tam otrzymują kolor końcowy. Polakierowane na zielono sprężarki i zbiorniki ciśnieniowe opuszczają lakiernię po prawie dwóch godzinach, przechodząc przez trzy stanowiska załadunku i wyładunku. Następnie są pakowane w sąsiadującym z lakiernią dziale wysyłkowym i wysyłane do klientów na całym świecie.

    Dip.-Ing. (FH) Michael Hanschke EISNEMANN

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...