• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(63)/2010

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.01.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2




    Firma anoduje elementy aluminiowe.

    Dodatkowa paleta barw

    Aby poszerzyć elektrochemiczną paletę kolorów, w anodowni Rosa stosuje się barwienie interferencyjne. Pierwszym jego etapem jest operacja modyfikacji kształtu porów warstwy anodowej. Cyna osadza się następnie w tak zmodyfikowanych porach i nadaje powierzchni aluminium trwałe zabarwienie, poszerzając paletę barw uzyskiwaną w barwieniu elektrochemicznym o nowe kolory: niebieski, szary, grafitowy, zielony, antracytowy, bordowy. Wszystkie te kolory mogą być uzyskiwane w jednej wannie, bez wymiany chemii, gdyż tylko kształt porów i ilość cyny decyduje o danym kolorze. Metoda ta wykorzystuje zjawisko interferencji, a więc nakładania się na siebie fal światła odbitego, prowadzące do zwiększania lub zmniejszania amplitudy fali wypadkowej. Modyfikowanie tej amplitudy poprzez odpowiednią kontrolowaną zmianę kształtu porów warstwy anodowej pozwala właśnie na kreowanie nowych kolorów.




    Wszystkie kolory mogą być uzyskiwane w jednej wannie, bez wymiany chemii, gdyż tylko kształt porów i ilość cyny decyduje o danym kolorze.

    - Nasza percepcja kolorów zależy od długości fal widma światła białego.– wyjaśnia Stanisław Rosa, właściciel firmy Rosa. - Odbite długości fal odbierane przez oko określają postrzeganą barwę. W przypadku barwienia interferencyjnego poszczególne długości fal są wymazywane lub intensyfikowane przez interferencję optyczną, tj. poprzez nałożenie się długości fal jednego pojedynczego pasma fal, które zostało rozproszone na drodze odbicia, refrakcji lub dyfrakcji. Może brzmi to nieco skomplikowanie dla laika, jednak właśnie w ten sposób następuje rozszerzenie gamy kolorów i powstaje barwa pochodząca z koloru białego.




    Wymiar wanien pozwala na anodowanie elementów do 10 m długości.

    Ostatnim etapem w technologii anodowania jest uszczelnianie, czyli takie działanie, które zamyka porowatą powierzchnię tlenkową, nadając jej ostateczną gładkość oraz własności antykorozyjne. Cały proces anodowania trwa ok. 4 godzin.

    - Takie zabezpieczanie elementów aluminiowych to ochrona antykorozyjna na długie lata, nawet w bardzo trudnych warunkach środowiskowych, takich jak obszary nadmorskie czy tereny uprzemysłowione – zapewnia Piotr Mandera, specjalista ds. marketingu w anodowni Rosa. - Powłoka anodowa jest ponadto bardzo twarda, a więc w znacznym stopniu odporna na uszkodzenia mechaniczne. Barwienie powłok anodowych metodami elektrolityczną i interferencyjną polega w dużym uproszczeniu na osadzaniu metalu w metalu, a uzyskiwane kolory są wynikiem zjawisk optycznych, które zachodzą na tak zmodyfikowanej powierzchni wyrobu. Takie kolory zatem nigdy nie płowieją. Są trwale odporne na działanie promieni UV. Technologia barwienia interferencyjnego jest innowacyjna i jest to proces niezwykle skomplikowany. W Europie Środkowo-Wschodniej jedynie nasza anodownia stosuje tę technologię.

    Grzegorz Petka

    Fot. Julian Ciesielski

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...