• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 3(53)/2008

  Aktualności i przegląd rynku

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  01.05.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

  Separator oleju w systemie ACS

  Nowy opatentowany sposób oczyszczania kąpieli odtłuszczających ACS system zalecany jest dla roztworów emulgujących dla galwanizerni, ocynkowni ogniowych oraz lakierni. W celu uzyskania powłoki ochronno-dekoracyjnej odpowiedniej jakości i dobrej przyczepności należy powierzchnię podłoża dokładnie oczyścić z olejów, tłuszczów i innych zanieczyszczeń. Najczęściej odbywa się to w wodnych roztworach odtłuszczających alkalicznych, ale również możliwe jest przeprowadzenie tego procesu w roztworach kwaśnych. Wybór i rodzaj kąpieli zależy od specyfiki zakładu i procesu. Oczyszczone części przechodzą do następnych wanien procesowych. Problemem, po pewnym czasie, stają się oleje i tłuszcze pozostałe w wannie odtłuszczającej, które nieusuwane przechodzą do następnych wanien zakłócając proces podstawowy.

  557251.jpg

  Reaktor Leraclen ACS

  Wszystkie kąpiele odtłuszczające pod względem oddziaływania na oleje, tłuszcze, smary itp. dzielimy na emulgujące i demulgujące. Kąpiel emulgująca to taka, w której olej jest rozproszony w całej kąpieli w postaci emulsji. Jej przeciwieństwo to kąpiele demulgujące - olej jest na powierzchni. Kąpiel emulgująca jest zalecana dla systemów zanurzeniowych, żeby uniknąć przenoszenia oleju do następnych wanien, co dla systemów demulgujących bez współpracy ze skutecznym odolejaczem jest niemożliwe. Niestety, systemy emulgujące charakteryzują się krótkim czasem użytkowania kąpieli ze względu na nasycenie olejami. W pewnym momencie nasycenie emulsji olejami jest tak duże, że dalsze jej użytkowanie jest nieekonomiczne i nieefektywne. Jeżeli emulgująca kąpiel jest zanieczyszczona olejami to najprostszym sposobem jest wymiana części lub całej kąpieli albo zainstalowanie mikro-filtracji w kąpieli w celu usunięcia oleju z roztworu (lecz jest to drogie i wymagana jest precyzyjna obsługa techniczna). Można jednak zainstalować opatentowany system ACS w kąpieli po to, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia z kąpieli (tańsze i prosta obsługa techniczna). Oczyszczenie kąpieli następuje po przepompowaniu roztworu do odolejacza. Organiczne składniki kąpieli zostają oddzielone do pojemnika i wywiezione w celu utylizacji. W ciągu kilku do kilkunastu dni (w zależności od objętości wanny) kąpiel zostaje oczyszczona. Po tym okresie można wykonać, za pomocą systemu ACS, oczyszczenie pozostałych wanien - płuczących i trawiących.

  mgr inż.

  Lilianna Parol

  Korzyści z systemu ACS

  - urządzenie, które oddziela z roztworu wszystkie organiczne składniki z kąpieli nie tylko odtłuszczających, ale również trawiących

  - utrzymuje zanieczyszczenia organiczne kąpieli odtłuszczającej i trawiącej na niskim poziomie

  - sprawia, że kąpiel odtłuszczająca jest prawie o nieograniczonej żywotności i znacznie wydłużona jest żywotność następujących kąpieli (trawiących lub innych)

  - właściwości odtłuszczające są na stałym poziomie i kąpiel jest bardziej skuteczna.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...