
We wrześniu ukaże się publikacja pt. „Obróbka strumieniowo-ścierna. Tom 1. Materiały ścierne” autorstwa Kazimierza Woźniaka. To kompleksowe opracowanie dotyczące różnych aspektów obróbki strumieniowo-ściernej.
Opis
Obróbka strumieniowo-ścierna, będąca jedną z ubytkowych metod obróbki powierzchni, miała swoje początki w II połowie XIX wieku. Jej rozwój, aż do obecnego stanu, powszechnie stosowanej i nowoczesnej metody obróbki powierzchni następował na skutek wprowadzania do stosowania zarówno nowych urządzeń obróbkowych, jak i mediów stosowanych w tych urządzeniach.
Tom pierwszy to część dwutomowego opracowania dotyczącego obróbki strumieniowo-ściernej. Ten rodzaj obróbki, inaczej zwany piaskowaniem lub śrutowaniem, to jedna z najpowszechniejszych metod obróbki powierzchni – oczyszcza daną powierzchnię za pomocą sprzężonego powietrza, wody lub siły odśrodkowej.
Obróbka ta ma bardzo szerokie zastosowania – wykorzystuje się ją powszechnie do oczyszczania powierzchni (rdza, antykorozja, pod malowanie) – najczęściej w przemyśle metalowym, jest to też oczyszczanie konstrukcji stalowych, to także przetwórstwo aluminium (profile aluminiowe), ale też tzw. kulowanie dla wytrzymałości sprężyn czy kół zębatych.
Publikacja przyda się inżynierom obróbki, technologom zakładów przemysłowych, pracownikom badawczo-rozwojowym zaplecza technicznego przedsiębiorstw, ale również studentom uczelni technicznych na kierunku np. mechanika i budowa maszyn, inżynieria materiałowa.
Objętość: ok. 440 stron
Format: B5
Rodzaj oprawy: miękka
Cena: 89 zł
Termin wydania: 1 września 2019 r.
Informacja o autorze
Dr hab. inż. Kazimierz Woźniak jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (1967 r.). Stopień doktora nauk technicznych uzyskał na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej (1973 r.), a dr. hab. na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie (1985 r.).
Zainteresowania naukowe i techniczne autora dotyczą materiałów i narzędzi ściernych oraz obróbki powierzchni luźnym ścierniwem. Jest autorem sześciu monografii, w tym książek: „Materiały ścierne” wydanej w 1983 r. przez WNT i „Obróbka powierzchni w wygładzarkach pojemnikowych” wydanej w 2017 r. przez PWN oraz autorem bądź współautorem 130 artykułów w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych i technicznych oraz kilkunastu patentów.