• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(40)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.03.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 4

    Niniejszy artykuł rozpoczyna cykl artykułów pod wspólnym tytułem “Ocena ryzyka w trakcie napylania”. Pierwszy z nich omawia zasady zmniejszania prawdopodobieństwa i częstotliwości występowania pyłowej atmosfery wybuchowej we wnętrzu kabiny w trakcie napylania.

    Prawdopodobieństwo zainicjowania wybuchu farby proszkowej w trakcie napylania we wnętrzu kabiny jest większe od zera, ponieważ koncentracja farby proszkowej w powietrzu może przekraczać Dolną Granicę Wybuchowości (LEL). W związku z tym, że w kabinie w trakcie napylania może występować pyłowa atmosfera wybuchowa, nie rzadziej niż raz w roku należy dokonywać okresowej oceny ryzyka. Jednocześnie w tejże ocenie należałoby uwzględniać możliwości wystąpienia zmian w składzie farby proszkowej w trakcie długotrwałego napylania, które mogą przyczynić się do zmiany prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia wybuchem w trakcie napylania.

    Prawdopodobieństwo i częstotliwość występowania pyłowej atmosfery wybuchowej

    Jedną z części oceny ryzyka powinno być prawdopodobieństwo i częstotliwość występowania pyłowej atmosfery wybuchowej w trakcie napylania. W tej części oceny ryzyka powinno uwzględnić się następujące zagadnienia:

    • projekt linii napylania (w tym m.in. plan zabudowy urządzeń wchodzących w skład linii napylania, instrukcje: użytkowanie, czyszczenie, konserwacja),

    • charakterystyka stosowanej farby proszkowej i jej skłonności do tworzenia pyłowej atmosfery wybuchowej.

    Na podstawie tych informacji należałoby opracować dokument, w którego w jednej z 1 części powinny być zawarte następujące informacje:

    • prawdopodobieństwo tworzenia się pyłowej atmosfery wybuchowej w trakcie napylania z wykorzystaniem identyfikacji źródeł emisji farby proszkowej (z uwzględnieniem dodatkowych warstw niezwiązanej osiadłej farby proszkowej, które mogą być przypadkowo uniesione w powietrze),

    • zasięg występowania pyłowej atmosfery wybuchowej w trakcie napylania, dokonanie klasyfikacji, czyli podziału na strefy zagrożenia wybuchem (20, 22), w tym przestrzenie zagrożone pożarem w przypadku zalegających warstw farby proszkowej oraz przestrzenie niezagrożone. Udokumentowanie wyników klasyfikacji,

    • plan utrzymania czystości we wnętrzu i w najbliższym sąsiedztwie kabiny i instalacji ze względu na obecność farby proszkowej.

    Palna farba proszkowa

    jest substancją w sproszkowanej postaci stałej, która zawieszona w powietrzu w trakcie napylania może tworzyć pyłową atmosferę wybuchową. Ruch cząstek farby proszkowej w powietrzu jest zależny od wzajemnego oddziaływania sił, w tym bezwładności mechanicznej czy elektrycznej. Rola sił bezwładności wzrasta z rozmiarem cząstek i gęstością materii wchodzącej w skład farby proszkowej. Niebezpieczeństwo wybuchu (wrażliwość i gwałtowność wybuchu) danego rodzaju farby proszkowej zależy od rozmiaru i kształtu cząstek, składu materiałowego i wielu innych czynników.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...