Szukaj

  Aktualności i przegląd rynku

  Aktualności i przegląd rynku

  Drewno

  Wyroby Lakiernicze

  8 miesięcy temu  29.01.2020, ~ Administrator   

  Jednym z najbardziej rzucających się w oczy szwajcarskich projektów budowlanych w ostatnich latach jest nowa siedziba firmy Swatch w Biel, która została otwarta pod koniec ubiegłego roku. Spektakularna, wolnostojąca drewniana konstrukcja budynku jest chroniona farbami do ochrony drewna firmy Teknos Feyco.

  Nowa, imponująca siedziba producenta zegarków wije się 240 metrów wzdłuż rzeki Schüss. Budynek wraz z pomieszczeniami biurowymi i konferencyjnymi przylega do nowej budowli centrum wystawowego Cité du Temps z zadaszonym deptakiem. Znajduje się w nim muzeum Planet Swatch, muzeum Omega i sala konferencyjna.

  Charakterystyczną formę tworzy ogromna konstrukcja nośna w kształcie kraty wykonana z drewna. Konstrukcja o szerokości 35 metrów i wysokości do 27 metrów ma około 2800 elementów o strukturze plastra miodu. Ma powierzchnię 11 000 metrów kwadratowych i składa się z około 4600 elementów wsporczych. Każdy z tych elementów o długości do 13 metrów jest unikalny – żaden element nie występuje dwukrotnie w tym samym projekcie.

  Powłoki ochronne do drewna

  Powłoka odgrywa również ważną rolę w konstrukcji. – Wymagano zachowania naturalnego wyglądu drewna świerkowego i, jeśli to możliwe, aby nie zmieniał się nawet po wielu latach – wyjaśnia Felix Holenstein z firmy Blumer-Lehmann AG, która była wykonawcą konstrukcji. – Dlatego potrzebowaliśmy niezawodnej ochrony przed promieniowaniem UV, która zapobiegałaby odbarwieniu drewna, a także różnicom w kolorze w przestrzeni wewnętrznej z powodu różnic w przenikaniu światła.

  Właściwe rozwiązanie zostało dostarczone przez Teknos Feyco. W fazie projektowania jedenaście różnych konstrukcji przetestowano w zakładzie Teknos w Niemczech, zanim zdecydowano się na powłoki TEKNOL AQUA 1410 i PENTOL UV PROTECT PLUS 0783. Wodorozcieńczalny, bezbarwny środek do konserwacji drewna TEKNOL AQUA 1410-01 chroni przed zniszczeniem drewna. Natomiast PENTOL UV PROTECT PLUS 0783 chroni przed światłem i wilgocią, pochłania promienie UV oraz opóźnia ciemnienie i przebarwienie, a także zmniejsza pęcznienie i kurczenie się drewna.

  Wszystkie 4600 elementów konstrukcyjnych budynku Swatch pokryto tym systemem ochronnym. – Proces powlekania został przeprowadzony bez żadnych problemów, zastosowane produkty były bardzo łatwe w obsłudze – dodaje Felix Holenstein. – Również wsparcie ze strony Teknos Feyco było kompetentne i profesjonalne.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony