• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 6(44)/2006

  Aktualności i przegląd rynku

  Lakiernictwo Proszkowe

  ponad rok temu  01.11.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Strona 1 z 2

  Lakierowanie farbami proszkowymi – bardzo dobra ochrona antykorozyjna

  Elementy stalowe montowane w otoczeniu o dużym obciążeniu korozyjnym wymagają szczególnej ochrony. Skuteczną alternatywę dla systemów farb mokrych może stanowić dwuwarstwowy system wymalowywania farbami proszkowymi.

  FreiLacke we współpracy z cenioną firmą lakierniczą opracowała 2-warstwowy system proszkowy i dostosowała go do potrzeb produkcji seryjnej tak, że wypełnia wysokie wymogi ochrony antykorozyjnej konstrukcji stalowych.

  Podczas opracowywania nowego systemu postanowiono zrezygnować z zastosowania pyłu cynkowego z poniższych względów:

  • nie stwierdzono elektrochemicznej, katodowej ochrony antykorozyjnej pyłu cynkowego,

  • farby proszkowe zawierające pył cynkowy wykazują niekorzystne właściwości podczas obróbki,

  • pył cynkowy zwiększa zużycie urządzeń aplikacyjnych,

  • grube cząsteczki cynku w podkładzie mogą powodować nieprawidłowości w powierzchni warstwy nawierzchniowej,

  • ze względu na większą grubość warstwy pokrywanie farbą proszkową zawierającą pył cynkowy jest droższe.

  Lakierowana powierzchnia musi zostać oczyszczona z olejów, tłuszczów, rdzy, zgorzelin, wosków i środków powierzchniowo czynnych. Farba nadaje się do pokrywania stali po obróbce strumieniowo-ściernej, fosforanowaniu żelazowym lub cynkowym, jak również stali ocynkowanej. System składa się z dwóch warstw farby proszkowej nanoszonej przy pomocy pistoletów typu Korona lub Tribo. Grubość każdej z warstw mieści się w zakresie od 60 do 80 mm. Należy tu jednak zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku zastosowania aplikacji Tribo porowatość powłoki jest mniejsza niż w przypadku aplikacji Korona.

  361stahlbauten01.jpg

  Bardzo dobra przyczepność do podłoża i między warstwami

  Farba proszkowa podkładowa (PE), wyprodukowana na bazie specjalnie zmodyfikowanej żywicy epoksydowej, jest sieciowana w temp. >160°C (10 min) temperatury obiektu, tworząc powłokę o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych i bardzo dobrej przyczepności. Do tworzenia warstwy wierzchniej zastosowano farbę proszkową na bazie żywicy poliestrowej (PP), która jest utwardzana w temperaturze >180°C (10 min) temperatury obiektu. Obie warstwy lakierów zostały do siebie dopasowane, szczególnie pod względem przyczepności pomiędzy podkładem a warstwą nawierzchniową. Obie warstwy mogą być sieciowane zarówno w piecach przelotowych, jak i komorowych. Ich całkowite utwardzenie gwarantuje osiągnięcie odpowiednich: właściwości antykorozyjnych, wytrzymałości na działanie chemikaliów, jak również odporności na promieniowanie UV i wpływ warunków atmosferycznych. Farby PE i PP są stabilne w obiegu również w instalacjach automatycznych.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...