• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 4(36)/2005

  Aktualności i przegląd rynku

  Urządzenia Lakiernicze

  ponad rok temu  01.07.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 1 z 4

  Procesy lakierowania przewidują aplikację produktów chemicznych na wyroby z metalu, drewna, szkła, plastiku, papieru itp. Lakier w postaci płynnej składa się z żywic i innych komponentów, które wchodząc w reakcje chemiczne polimeryzują się, tworząc makromolekuły, co stanowi warstwę zabezpieczającą. Komponenty rozpuszczone są w roztworze rozpuszczalników organicznych, które nie biorą udziału w tworzeniu się warstwy pokrywającej elementy, lecz wyparowują podczas procesu suszenia i zostają wydalane razem z powietrzem.

  Parujące rozpuszczalniki oznaczone są skrótem C.O.V. i w każdym kraju istnieją przepisy ograniczające ich emisję w celu zmniejszenia zanieczyszczenia atmosfery, w tym szczególnie chodzi o ograniczenie efektu globalnego ocieplenia. Rozwiązania zgodne z obowiązującymi normami są różne; i jak zwykle w takich przypadkach każda z możliwości ma zarówno swoje zalety, jak i wady natury estetycznej czy ekonomicznej.

  Zespół CEFLA Finishing przetestował, a także udoskonalił, najpierw w laboratorium, a potem w fazie produkcyjnej, wiele różnorodnych systemów; dlatego firma ta z całą pewnością jest w stanie obiektywnie ocenić opłacalność poszczególnych procesów przemysłowych, ponieważ nie jest związana z jedną, ściśle określoną technologią ochrony środowiska.

  Lakiery wodne: głównym nośnikiem roztworu żywic jest woda, nawet, jeśli nie jest to jedyny składnik, który paruje w fazie suszenia; taki lakier uważany jest za "ekologiczny" i zgodny z obowiązującymi normami. Ten typ lakieru jest od pewnego czasu używany standardowo do lakierowania stolarki zewnętrznej z bardzo pozytywnymi wynikami. Ujemnymi stronami natomiast są: wysoka cena żywic, konieczność większego zaangażowania i kontroli ze strony operatorów w fazie nakładania i formowania się warstwy stałej, potrzebne są także specjalnie dopasowane piece, mniejsze są również walory estetyczne wykończenia (szczególnie widoczne w przypadku mebli), jeśli porównamy je z klasycznymi lakierami poliuretanowymi.

  Lakiery ze 100% zawartością suchej masy: mówimy o produktach akrylowych świetnie znanych przy lakierowaniu walcami powierzchni płaskich (parkiety i ogólnie wszelkie podkłady), lecz obecnie mogą być one również natryskiwane (CEFLA Finishing produkuje automat EASY 2000 UV/AC do lakierowania paneli oraz UNISPRAY do profili) z natychmiastowym suszeniem promieniami UV, stosowane również do elementów profilowanych i z zaokrąglonymi brzegami. Wadą jest niestety wysoka cena lakieru oraz obniżone walory estetyczne czy nakładania, szczególnie, jeśli chodzi o natrysk.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 4(36)/2005

  Reklama
  C1 - Farby dekoracyjne