• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 1 z 5

    Oprócz omówionych wcześniej zagadnień związanych ze ścierniwami regulowanych Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej pozostały do omówienia zagadnienia związane z budową i funkcjonowaniem wszelkiego typu oczyszczarek do pneumatycznej obróbki strumieniowo-ściernej na sucho tj. oczyszczarek z otwartym obiegiem ścierniwa użytkowanych w terenie otwartym i w pomieszczeniach, oczyszczarek podciśnieniowych (bezpyłowych), oczyszczarek komorowych i kabin.

    Oto niektóre z tych uregulowań:

  • § 4,1 "Stanowiska pracy usytuowane na otwartej przestrzeni powinny być oznakowane tablicami informacyjno-ostrzegawczymi oraz tak zlokalizowane, aby nie powodowały zagrożeń dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników ani osób postronnych"

  • § 5 "Czyszczenie powierzchni z powłok lakierowych zawierających związki ołowiu lub inne toksyczne składniki przy użyciu urządzeń z otwartym obiegiem ścierniwa niemetalicznego, powinno odbywać się wyłącznie na stanowisku pracy, szczelnie osłoniętym i wyposażonym w układ filtracyjno-wentylacyjny".

    Pracownicy obsługujący urządzenia do czyszczenia metali i innych powierzchni z otwartym obiegiem ścierniwa niemetalicznego (§ 8.1.2) oraz "obsługujący urządzenia zainstalowane w komorze roboczej powinni być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej…" (§ 9.2 i 9.6.2).

    Środki ochrony indywidualnej dla operatorów ręcznej obróbki strumieniowo-ściernej to w szczególności:

  • izolujący sprzęt ochronny okładu oddechowego w postaci hełmu lub kasu przewietrzanego z nawiewem czystego i nadającego się do oddychania powietrza)

  • szczelnego kombinezonu, rękawic i obuwia ochronnego, zabezpieczającego przed strumieniem ścierniwa i pyłami;

  • ochronniki słuchu, w przypadku, gdy hełm lub kaptur powietrzny nie został w nie wyposażony".

  • § 7 stanowi - "Komory robocze przeznaczone do czyszczenia powierzchni powinny być podłączone do ssących układów filtracyjno-wentylacyjnych i w taki sposób zabezpieczone, aby wyeliminować możliwość wtórnego zapylenia pomieszczenia, w którym zostały zainstalowane" (uszczelnione oraz pozbawione wycieków sprężonego powietrza zapewniające wytworzenie w jej wnętrzu lekkiego podciśnienia).

    Urządzenia pneumatyczne z zamkniętym obiegiem ścierniwa, stosowane do czyszczenia powierzchni metali w komorach roboczych, powinny zapewnić:

  • (§ 3.3) "Podczas stosowania w pomieszczeniach ścierniw mineralnych z rozdrobnionych skał i minerałów, zawierających wolną krzemionkę, należy oznaczać w tym pomieszczeniu stężenie pyłu całkowitego i respirabilnego, którego wartości nie mogą być wyższe od podanych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. nr 217, poz. 1833) (to jest w pomieszczeniach, komorach roboczych, na stanowisku pracy w otwartej przestrzeni lub pomieszczeniach zamkniętych jak też w przestrzeniach odizolowanych).

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(31)/2004

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne