• Reklama
  A1 multichem 21.11-31.01 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.01 - 31.12 Julian

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 3(35)/2005

  Aktualności i przegląd rynku

  Urządzenia Lakiernicze

  ponad rok temu  01.05.2005, ~ Administrator   

  Strona 1 z 3

  O tym, że sprężone powietrze jest bardzo drogim nośnikiem energii nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego też każdy, kto ma do czynienia ze sprężonym powietrzem stara się obniżyć koszty związane z jego wytwarzaniem.

  Obniżenie kosztów wytworzenia 1 m3 sprężonego powietrza może odbywać się na różne sposoby, począwszy od najlepszego rozwiązania, czyli zastosowania sprężarki, która dostosowuje swą wydajność do zapotrzebowania, po rozwiązanie skrajne, lecz często spotykane, a mianowicie rezygnację z firmowego serwisu i korzystanie z zamienników eksploatacyjnych, co nie zawsze kończy się dobrze dla maszyny i jej użytkownika.

  Na polskim rynku działa kilka firm, które posiadają w swojej ofercie sprężarki o zmiennej wydajności. Proponowane konstrukcje koncepcyjnie są zbliżone - produkują tylko tyle powietrza, na jakie jest w danej chwili zapotrzebowanie, lecz znacznie różnią się rozwiązaniami konstrukcyjnymi, a co za tym idzie - kosztem wytworzenia 1 m3 sprężonego powietrza. Jak wiadomo, szczegóły tworzą całość, a całością w danym przypadku jest sprężarka, która ma być niezawodna i ekonomiczna.

  Od ponad trzech lat ALUP Kompressoren ma w swojej ofercie coś więcej niż sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności, a mianowicie, posiada narzędzia do rozwiązania problemu - odpowiednia ilość powietrza, w odpowiedniej chwili, za jak najmniejsze nakłady finansowe, w sposób niezawodny.

  Aby sprostać tym wymaganiom ALUP Kompressoren wprowadził na rynek sprężarki typu ALLEGRO i OPUS.

  Podstawnym zadaniem sprężarki z płynną regulacja wydajności jest eliminacja biegu jałowego. Jak wiadomo na biegu jałowym silnik sprężarki pobiera moc w wysokości ok. 25% mocy znamionowej silnika. Można by się zastanowić, czy to jest dużo? Odpowiedzią niech będzie prosty przykład:

  na 4.000 mtg pracy sprężarki o mocy np. 75 kW praca sprężania wyniosła 3.000 mtg, czyli praca na biegu luzem wynosi 1.000 mth, czyli STRATA = 1.000 mth (25% x 75 kW) = 18 725 kWh. Czyli 18.725 kWh straciliśmy, nie wytwarzając sprężonego powietrza! Zakładając koszt 1 kWh = 0,25 PLN, STRATA = 4.681 PLN! Czyli 4.681 PLN można zaoszczędzić pod warunkiem, że sprężarka o zmiennej wydajności nie będzie przechodziła podczas pracy w bieg jałowy!

  Pytanie skąd bieg jałowy w sprężarkach zmiennoobrotowych? Odpowiedź jest prosta sprężarka pracuje w pewnym zakresie wydajności "od… do…" i jeżeli wydajność będzie niższa od zapotrzebowania w danej chwili, to bieg jałowy też pojawi się w sprężarce zmiennoobrotowej! ALUP Kompressoren poradził sobie z tym problemem, wprowadzając bardzo szeroką ofertę sprężarek ALLEGRO z możliwością pracy z minimalną prędkością obrotową silnika - efektem jest możliwość sprężania przy bardzo małych zapotrzebowaniach.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...