• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 1 z 8

    Malowanie proszkowe - to warto wiedzieć.

    Pytanie, co robimy gdy mamy problemy z jakością nakładanych powłok proszkowych ma co najmniej dwie odpowiedzi. Jeśli malujemy od dłuższego czasu i przyzwyczailiśmy się do sytuacji awaryjnych, mamy doświadczenie i wiedzę na temat procesu malowania, to potraktujemy występujące problemy jako coś normalnego: coś, co zawsze się może zdarzyć, choć nie musi. Jeśli zaczynamy naszą przygodę z malowaniem proszkowym, to najczęściej wpadamy w panikę i szukamy po omacku najprostszych rozwiązań. Farba proszkowa staje się pierwszą ofiarą podejrzeń. Jeśli jej jakość nie budzi wątpliwości, wtedy dopiero mamy prawdziwy problem. Rozwiązania należy bowiem szukać, posiłkując się wiedzą na temat technologii malowania proszkowego i doświadczeniem, których to narzędzi nam brak. Zaczynamy słuchać rad znajomych osób, wykonujemy irracjonalne posunięcia. A wszystko to kosztuje nasze pieniądze i czas. Dlatego też poświęcam niniejszy tekst wszystkim, którzy pierwsze większe kłopoty z malowaniem proszkowym mają przed sobą. Postaram się opowiedzieć o tym co jest w malowaniu proszkowym normą, a co powinno budzić zaniepokojenie.

    Co jest stanem normalnym?


    Malowanie elektrostatyczne farbami proszkowymi jest technologią dość młodą i stale rozwijającą się. Wiele obiegowych opinii na temat przyczyn problemów z uzyskaniem właściwej jakości powłok dość szybko się dewaluuje i stanowi problem dla tych, którzy zaczynając swoja przygodę z malowaniem starają się zbierać tzw. fachowe opinie. Przede wszystkim należy pamiętać, że malowanie proszkowe jest złożonym procesem technologicznym, na który ma wpływ bardzo wiele czynników i niemal te same przyczyny mogą wywoływać w różnych malarniach błędy powłoki różniące się wyglądem i stopniem nasilenia. Dlatego też w naszej drodze do uzyskania optymalnej jakości powłok powinniśmy wiedzieć i pamiętać, co następuje:

    1. Produkcja i mieszanie


    Farby proszkowe są produkowane w procesie technologicznym stanowiącym cykl zamknięty. Kolor farby i efekt wizualny powłoki są wynikiem użytych surowców i po zakończeniu produkcji nie powinny być poddawane żadnym modyfikacjom. Pigmenty są mieszane z innymi surowcami w pierwszym etapie produkcji i dlatego też każdy kolor musi być wytwarzany jako odrębny produkt.

    Mieszanie dwóch farb proszkowych jest zawsze związane z ryzykiem. Surowce stosowane do produkcji różnych farb w wielu przypadkach nie są ze sobą kompatybilne. Dlatego też wynik mieszania farb jest niemożliwy do przewidzenia.

    Komentarze (3)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Łukasz 3 ponad rok temuocena: 33%  Polecam firmę Art-trans ze Słupna. To prawdziwi fachowcy w zakresie piaskowanie i malowania proszkowego www.art-trans.net...
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
    • ~ Neverland 2 ponad rok temuocena: 25%  Pamiętajmy - najpierw piaskowanie, później lakierowanie. Bez piaskowania powłoki nie wyglądają dobrze i mają kiepską trwałość. Jak już musimy coś polakierować, to powierzmy to profesjonalistom. Polecam Stelco z Krakowa-Libertowa. Na stronie firmowej można znaleźć wiele cennych artykułów i informacji o malowaniu proszkowym, wadach i zaletach tej metody oraz piaskowaniu.
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
    • ~ Neverland 1 ponad rok temuocena: 17%  Pamiętajmy - najpierw piaskowanie, później lakierowanie. Bez piaskowania powłoki nie wyglądają dobrze i mają kiepską trwałość. Jak już musimy coś polakierować, to powierzmy to profesjonalistom. Polecam Stelco z Krakowa-Libertowa. Na stronie firmowej można znaleźć wiele cennych artykułów i informacji o malowaniu proszkowym, wadach i zaletach tej metody oraz piaskowaniu.
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji