• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 01.08 - 30.09 Julian

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 2(130)/2021
  Według najnowszego raportu PPG ubiegły rok należał do lakierów niebieskich i to one w kolejnych latach będą najszybciej zyskiwać na popularności.

  Według najnowszego raportu PPG ubiegły rok należał do lakierów niebieskich i to one w kolejnych latach będą najszybciej zyskiwać na popularności.

  Strona 1 z 2

  Trendy w lakierach samochodowych 2020 według PPG 

  Najnowszy raport PPG na temat trendów kolorystycznych w lakiernictwie samochodowym w 2020 r. potwierdza obserwacje innych producentów lakierów: na rynku króluje biel, ale po piętach depcze jej kolor niebieski.

  Niebieskie lakiery samochodowe zaczęły zyskiwać na popularności już w 2019 r. i wydaje się, że epidemia Covid-19 niewiele pod tym względem zmieniła: w zeszłym roku niebieskie samochody stanowiły 9% całego parku pojazdów samochodowych na świecie, co oznacza wzrost o 1 punkt proc. w stosunku do 2019 r. Jak twierdzi PPG, nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, że kolor ten idealnie wpisuje się w nasze obecne potrzeby – symbolizuje zaufanie, niezawodność, odnowę i nadzieję, a dodatkowo kojarzy się z naturą, czystością i nowymi technologiami.

  Niebieski pnie się w górę

  W większości regionów świata popularność koloru niebieskiego utrzymywała się w zeszłym roku na stałym poziomie. Wzrosła jedynie w rejonie Azji i Pacyfiku, co przełożyło się na delikatny wzrost w skali globalnej. W Ameryce Północnej jego udział w rynku wyniósł 10%, a największy wzrost popularności odnotowano w grupie minivanów oraz samochodów kompaktowych i sportowych, z których już 15% pokrytych jest niebieskim lakierem. W Europie niebieskości również królowały na kompaktach, ale coraz częściej pojawiały się także na samochodach luksusowych, łącznie stanowiąc 11% rynku.
  – Wraz ze wzrostem popularności niebieskich lakierów spodziewamy się zwyżki popytu na nietypowe, mocno nasycone, morskie lub lekko turkusowe odcienie – mówi Misty Yeomans, menedżer ds. stylizacji kolorystycznej w amerykańskim oddziale PPG. – Tego typu „wodne” kolory z jednej strony są bardzo uniwersalne, a z drugiej kojarzą się z młodością i świeżością. Ich popularność napędzać będzie także wzrost popytu na samochody elektryczne.


   
  Biel nadal na topie

  Paradoksalnie nowe technologie napędu i sterowania, takie jak autonomiczna jazda, przemawiają także na korzyść bieli, która – mimo spadku popularności o 1 punkt proc. w stosunku do 2019 r. – w 2020 r. ponownie znalazła się na czele tabeli (34% rynku). Jest ona bowiem bardzo dobrze widoczna dla systemów radarowych i LiDAR, które będą odgrywały kluczową rolę w rozwoju systemów autonomicznej jazdy.
  Najwięcej białych samochodów jeździło po drogach Azji i Pacyfiku (41%) oraz Ameryki Południowej (36,5%). Co ciekawe, w Ameryce Północnej spektakularny wzrost z 21% do 38% zaobserwowano w grupie pojazdów luksusowych. Oprócz perłowych i metalizowanych lakierów coraz większą grupę zwolenników zyskują także ciepłe biele (np. kość słoniowa) – i to one zdaniem PPG mają szansę zdominować rynek w kolejnych latach.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony