• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(57)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Budownictwo

    ponad rok temu  01.01.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 4 z 5

    Mycie oraz dezynfekcja podłoża przed malowaniem

    Mycie oraz dezynfekcja nie są tym samym i bardzo często uwaga poświęcana tej bardzo ważnej procedurze nie jest wystarczająca. Wynikiem nieprawidłowo przeprowadzonej procedury dezynfekcji lub nawet (co jest bardziej istotne) zupełny brak dezynfekcji może spowodować szybką rekolonizację nowo nałożonych powłok powierzchni. Wzrost grzybów może również pochodzić spod warstewki, co może spowodować przerastanie przez powłokę. Zdolność do niszczenia mikroorganizmów oraz ich przetrwalników po krótkim czasie kontaktu jest charakterystyczna dla skuteczności środków dezynfekujących. Oprócz dezynfekcji i przygotowania podłoża do nałożenia nowej powierzchni, zapewnia to dodatkowo uniknięcie rozprzestrzeniania żywych przetrwalników w powietrzu, co może mieć miejsce, gdy nastąpi zastosowanie tylko mechanicznego oczyszczania. Jeżeli rozkład podłoża jest zbyt dalece zaawansowany, zniszczony materiał musi zostać najpierw usunięty i zastąpiony nowym podłożem dobrej jakości. Środki dezynfekcyjne można ogólnie podzielić na substancje utleniające lub nie utleniające. Jedną z zalet substancji utleniających jest to, iż posiadają one zdolność do wypłukiwania pigmentów wytwarzanych przez mikroorganizmy jako skutek uboczny ich mikrobiologicznej aktywności. Oczywiście, jest to ich cechą ujemną, iż substrat jest również utleniany co może, zależnie od substratu, szkodliwie wpływać na właściwości materiału (np. drewna). Dodatkowe niebezpieczeństwo powstaje gdy powierzchnia jest niewystarczająco zneutralizowana po obróbce powierzchniowej. Oznacza to, iż środek utleniający jest wciąż obecny i może niszczyć biocyd w nowo nałożonej powłoce, co z kolei powoduje drastyczne skrócenie czasu ochrony długoterminowej. W przypadku użycia środków dezynfekcyjnych nie utleniających, niezbędne jest oczyszczenie w pierwszej kolejności substratu z pigmentów produkowanych przez grzyby (w formie dodatkowego etapu) w celu uniknięcia ewentualnego zanieczyszczenia nowo zastosowanego materiału.

    661aq2.jpg

    Glony osadzające się na metalowej powierzchni kontenera.

    W przypadku użycia środka dezynfekcyjnego przed malowaniem lub nakładaniu powłoki, zalecana jest następująca procedura:

    - Zanieczyszczona powierzchnia powinna zostać potraktowana roztworem środka dezynfekcyjnego, jak na przykład ROCIMA™ 103.Ten etap jest bardzo ważny, aby uniemożliwić rozsianie żywych przetrwalników.

    - Po czasie kontaktu wynoszącym 12 godzin, lub przynajmniej przez całą noc, martwe organizmy powinny zostać mechanicznie usunięte.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...