• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(57)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Budownictwo

    ponad rok temu  01.01.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 3 z 5

    Jak wybrać fungicyd/algicyd?

    Podczas rozważania wyboru z dostępnych w handlu fungicydów/algicydów oraz połączeń tych produktów, powstaje następujące pytanie: dlaczego istnieje tak wiele tych wyrobów? Podczas czytania technicznych opisów różnych dostępnych formuł biocydów technolog w zakresie farb może być zdezorientowany. Jakie kryteria powinny zostać zastosowane przy wyborze fungicydu/algicydu i co powinno zostać wzięte pod uwagę w celu zapewnienia ochrony długoterminowej, odpornej na wypłukiwanie. Większość istotnych punktów zostało wyszczególnionych poniżej.

    Wymagania ogólne – stabilność w zakresie pH (zarówno w stanie mokrym jak i dla warstewki utwardzonej), brak aktywności w fazie pary, niskie ciśnienie pary składników aktywnych, brak odbarwienia produktu, brak niekompatybilności, łatwość tworzenia dyspersji oraz postępowania z produktem, zapewnienie ochrony przed wypłukiwaniem w skali długoterminowej, odporność na promieniowanie UV, szerokie spektrum aktywności wobec wszystkich powszechnie występujących gatunków, niska toksyczność dla ludzi, niska toksyczność dla środowiska, zdolność aktywnych składników do rozkładu biologicznego oraz spełnienie wymagań prawnych w danym kraju.

    Wymagania w przypadku użycia na zewnątrz – skuteczność w walce z grzybami, algami oraz porostami, dobra stabilność z punktu widzenia wypłukiwania, dobra stabilność wobec UV, brak odbarwienia oraz niski wpływ na środowisko – brak zawartości metali ciężkich takich jak cynk bądź rtęć.

    Wymagania w przypadku użycia w pomieszczeniach - skuteczność w walce z grzybami, dobra stabilność z punktu widzenia wypłukiwania, szczególnie w przypadku używania w pomieszczeniach, gdzie często występuje wysoka wilgotność. Dodatkowo oprócz wymagań wyszczególnionych powyżej, niezbędne jest wyjaśnienie, czy użycie poszczególnych składników aktywnych bądź formuł zostało prawnie dopuszczone w danym kraju, albo czy istnieją ograniczenia w stosunku do pewnych zastosowań. Wiele badań technologicznych może zostać przeprowadzonych przez producentów farby lub tynku w ich własnych laboratoriach. Jednakże wtedy, pojawia się pytanie co do wydajności i długotrwałej ochrony, jedynie kilku z producentów farb i tynków jest przygotowanych do prowadzenia znaczących testów mikrobiologicznych. Dlatego uznani producenci biocydów oferują darmowy mikrobiologiczny serwis testowy. Wskazane jest korzystanie z tego serwisu, kiedy wprowadzana jest nowa farba lub system tynku, lub kiedy otrzymano skargi na wzrost mikroorganizmów. Również bardzo ważne jest, aby przeprowadzać testy mikrobiologiczne, jeśli formuła istniejącego systemu została zmieniona, ponieważ nawet mała zmiana materiałów wyjściowych może mieć silny wpływ na zachowanie fungicydów/algicydów w odnośnych warstewkach. Obecnie nie ma przyjętych ogólnoświatowych standardów obejmujących testowanie mikrobiologiczne powierzchni powłok ochronnych w odniesieniu do warstewek. Dlatego też dostawcy biocydów przeprowadzają testy znacznie zróżnicowane. Wyniki otrzymane dla danej próbki mogą być również w odpowiedni sposób zróżnicowane, zależnie od wykorzystanej metodyki testu. Nie jest łatwe dokonanie oceny przez technologa w zakresie farb, które laboratorium jest najbliższe warunków istniejących w rzeczywistych warunkach. Możliwe jest jednakże przyjęcie metody w taki sposób, aby scenariusz związany z przypadkiem najgorszych warunków możliwych został przewidziany i poddany badaniom w laboratorium.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...