• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(57)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Budownictwo

    ponad rok temu  01.01.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 1 z 5

    Rosnące potrzeby w zakresie stosowania fungicydów oraz algicydów do ochrony powłok zewnętrznych

    Zmiany klimatu, większa czystość powietrza przy zmniejszonym zanieczyszczeniu prowadzi do zwiększania się kolonizacji wszystkich powierzchni przez grzyby, algi i porosty. Wiąże się z tym coraz większe dążenie konsumentów do mniejszej częstotliwości ponownego malowania przy zachowaniu wysokich standardów w zakresie jakości nakładanych powłok. Wszystkie mikroorganizmy odgrywają istotną rolę w cyklicznym życiu natury.

    Wstęp

    Oprócz bakterii grzyby są również odpowiedzialne za rozkład martwych szczątków organicznych. Algi poprzez proces fotosyntezy, odżywiają się dzięki wykorzystaniu dwutlenku węgla oraz wody w celu wytwarzania tlenu. Porosty stanowią symbiotyczne połączenie grzybów oraz alg, część o cechach alg produkuje materiał organiczny dla grzybów natomiast część o cechach grzybów dostarcza wystarczającą ilość wody lub materiałów oraz minerałów a także zapewnia ciepło oraz ochronę przed parowaniem dla alg. Mikroorganizmy te zasiedlają każdy materiał, który zarówno był w kontakcie z wodą przez dłuższe okresy czasu, lub który posiadał wysoką zawartość wody, na przykład drewno. Taki wzrost może również potencjalnie prowadzić do korozji jeżeli substrat jest pochodzenia metalicznego. Czynnikami ograniczającymi wzrost są dostępność wody lub wilgotność, dostępność materiałów organicznych, które mogą być wykorzystywane jako źródło pożywienia, pierwiastki śladowe oraz, w przypadku alg i porostów, odpowiednia ilość światła. Zdolność tych mikroorganizmów do wzrostu nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach czyni wykorzystanie biocydów niezbędnym w celu zapewnienia długoterminowej ochrony przeciwko wzrostowi powłok na powierzchni zwłaszcza, w przypadku, gdy środki w zakresie technologii budowlanej nie osiągnęły wymaganego celu. Wybór odpowiedniego fungicydu/algicydu oraz jego optymalne dozowanie wymaga nie tylko wiedzy na temat mikroorganizmów, lecz także na temat tego, które typy mikroorganizmów występują, jak również wiedzy na temat materiału, który ma zostać zabezpieczony, jego zamierzone wykorzystanie a także oczekiwany czas użytkowania.

    Jak powstaje zanieczyszczenie?

    W większości przypadków zanieczyszczenie pochodzi ze środowiska lub z zanieczyszczonego już substratu, który został niedokładnie zdezynfekowany lub w rzeczywistości wcale nie został zdezynfekowany przed ponownym malowaniem. Wilgotne, zacienione skierowane na północ elewacje budynków ze zwisającymi nad nimi gałęziami drzew są zazwyczaj miejscami, w których zazwyczaj jest obserwowany dominujący rozwój mikroorganizmów. Ponadto na wsi, gdzie ma miejsce nadmierne użycie nawozów (zarówno organicznych jak i nieorganicznych) może również występować wzrost mikrobów na wszystkich elewacjach budowli.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...