• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(53)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.05.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Rozwiązanie problemu przebarwień na białych powłokach lakierowych na powierzchniach drewnianych

    W przemyśle meblarskim stale wzrasta zastosowanie wyrobów wodorozcieńczalnych do wykończenia powierzchni. Posiadają one wiele zalet w stosunku do wyrobów rozpuszczalnikowych. Niestety, podczas malowania przedmiotów drewnianych wyrobami wodorozcieńczalnymi czasami występuje niekorzystne zjawisko występowania przebarwień powierzchni pomalowanej i wyschniętej bądź to w postaci smug, bądź w postaci plam w kolorach od żółtego do brązowego. Szczególnie widoczne jest to na białych powłokach. Występowanie tego zjawiska zależy od kilku czynników, takich jak: typ drewna, sposób suszenia, grubość naniesionych powłok, ale szczególny wpływ ma wybór zastosowanych farb nawierzchniowych, a zwłaszcza farb podkładowych.

    Dlaczego pojawiają się zażółcenia?

    Drewno jest materiałem niejednorodnym. Główne związki tworzące drewno to związki polimeryczne: celuloza, hemiceluloza i lignina. Ponadto w swoim składzie drewno zawiera dużą ilość niżejcząsteczkowych związków chemicznych, np. terpenów. Terpeny jest to cała rodzina związków chemicznych różniących się budową i właściwościami. Co ważne, poszczególne typy drewna zawierają różne związki chemiczne, co więcej w obrębie tego samego gatunku występują różnice w składzie, a co jest szczególnie istotne dla problemu, który omawiamy, te różnice występują w obrębie konkretnej deski, z której wykonywany jest przedmiot. I tak w okolicach sęków jest szczególnie duże stężenie substancji chemicznych, wielokrotnie przekraczające stężenie substancji w całym przekroju deski. Dlatego też szczególnie w okolicy sęków dochodzi do przebarwień.

    Przebarwienia te powstają na wskutek zjawiska polegającego na przenikaniu przez warstwy materiałów powłokowych zgromadzonych w okolicach sęków substancji chemicznych z drewna, które to zjawisko występuje w trakcie suszenia naniesionych powłok wyrobów wodorozcieńczalnych. Woda pochodząca z farby wodorozcieńczalnej parując „wymywa” rozpuszczalne w wodzie związki chemiczne pochodzące z drewna i wynosi je na powierzchnię. Ponieważ są to związki nielotne, pozostając na powierzchni poddawane są działaniu promieniowania UV, czego konsekwencją jest reakcja fotoutleniania, na skutek której powstają barwne związki, które określamy jako zażółcenia lub przebarwienia. W rzeczywistości przebarwienia mogą występować w kolorach od jasnożółtego aż do brązowego. W każdym wypadku stanowią poważny problem dla producenta np. mebli. Problem jest o tyle trudny, że w większości przypadków nie pomaga kolejne przemalowanie wyschniętej, przebarwionej powłoki w przypadku użycia tego samego rodzaju farby nawierzchniowej. Na kolejnej warstwie zażółcenia pojawiają się ponownie według opisanego powyżej mechanizmu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(53)/2008

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne