
Naukowcy z University of Central Florida (USA) pracują nad stworzeniem powłoki ochronnej, która byłaby specjalnie ukierunkowana na zabijanie wirusa wywołującego chorobę COVID-19.
Sudipta Seal, inżynier specjalizujący się w materiałoznawstwie i nanotechnologii oraz Griffith Parks, wirusolog, który prowadzi badania w UCF College of Medicine, pracują nad projektem finansowanym przez National Science Foundation.
– Dlaczego nie wymyślić powłoki ochronnej wykonanej z nanostruktur, która mógłby „złapać i zabić” wirusa? – zastanawiał się Seal.
Plan polega na stworzeniu nanostruktur w celu wychwycenia wirusa, a następnie wywołania reakcji chemicznej za pomocą światła ultrafioletowego, która go zabije. Nanostruktury zostaną utworzone w głównym kampusie UCF, a następnie wysłane do laboratorium Parks w College of Medicine w celu przetestowania, które materiały zabijają określone wirusy i jak szybko.
– Wirusy, które badamy, są podobne pod względem struktury RNA i DNA do koronawirusa SARS CoV2, ale nie są tak zakaźne ani śmiertelne – powiedział Seal. – Jeśli formuła działa na te blisko spokrewnione wirusy, to przejdziemy do następnego kroku, czyli zbadania w certyfikowanym laboratorium zewnętrznym materiału w kierunku wychwycenia wirusa wywołującego COVID-19.
Jeśli badania zakończą się sukcesem, celem będzie dodanie powłoki do materiałów medycznych, takich jak maski, fartuchy, rękawiczki i podobne.