• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(46)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.03.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Biuro IPPC w Sewilli opublikowało zatwierdzoną wersję kolejnego dokumentu BREF dla obróbki powierzchniowej z użyciem rozpuszczalników. Dokument musi teraz zostać zatwierdzony przez Komisję Europejską.

    Sektor obróbki powierzchniowej z użyciem rozpuszczalników nie jest sektorem jednorodnym i obejmuje szereg branż i zakłady o różnej wielkości – od małych i średnich po międzynarodowe koncerny. W sektorze zużywanych jest rocznie około 4,5 miliona ton rozpuszczalników, z czego 27% do malowania i pokrywania powierzchni, 7% w drukarniach i około 4% w produkcji klejów. Dokument referencyjny BAT dotyczy:

    • trzech procesów malowania z użyciem rozpuszczalników na dużą skalę (gorący offset rotacyjny, grawiura publikacyjna i giętkich opakowań z tworzyw sztucznych),

    • pokrywanie i/lub malowanie przewodów nawojowych, samochodów, autobusów, pociągów, sprzętu rolniczego, statków i jachtów, samolotów, blach stalowych i aluminiowych technologią powlekania w zwojach (coil-coating), opakowań metalowych, mebli i wyrobów z drewna oraz innych powierzchni metalowych i z tworzyw sztucznych,

    • stosowanie klejów w produkcji materiałów ściernych oraz taśm klejących, impregnowanie drewna, czyszczenie i odtłuszczanie związane z powyższymi czynnościami.

    W dokumencie opisano również możliwość wykorzystania farb i lakierów na bazie wody jako zamienników dla farb i lakierów na bazie rozpuszczalników.

    Głównymi problemami środowiskowymi związanymi z tym sektorem są emisje rozpuszczalników do powietrza, wód powierzchniowych i gruntowych oraz gleby. Równie ważne jest zużycie energii, emisja pyłów, powstawanie odpadów, zużycie surowców i stan zakładu po zakończeniu działalności. Najlepsze dostępne techniki przedstawione w dokumencie zostały podzielone na dwa poziomy: ogólny oraz szczegółowy. Poziom ogólny przedstawia podstawowe techniki ograniczania zużycia surowców i emisji, które mają zastosowanie we wszystkich zakładach z sektora. Zgodnie z wytycznymi najlepszą dostępną techniką na poziomie ogólnym jest m.in. wprowadzenie systemu zarządzania środowiskowego i planów gospodarki rozpuszczalnikami, odpowiednie utrzymanie wyposażenia pomiarowego, stosowanie zamkniętych obiegów wody, ograniczanie strat ciepła i stosowanie energooszczędnego wyposażenia, odpowiedni dobór stosowanych materiałów, ograniczenie stosowania substancji niebezpiecznych czy odzysk rozpuszczalników. Poziom szczegółowy przedstawia najlepsze dostępne techniki dla poszczególnych rodzajów produkcji.

    Omówione w dokumencie najlepsze dostępne techniki nie zawierają wartości dopuszczalnej emisji, ale przedstawiają wartości dotyczące zużycia surowców oraz emisji, które mają wpływ na stosowanie i dobór najlepszych dostępnych technik. Tekst dokumentu w języku angielskim dostępny jest na stronie Biura IPPC w Sewilli. Więcej na temat prac nad dokumentami BREF można znaleźć w dokumencie Dokumenty referencyjne najlepszej dostępnej techniki.

    /za: www.eko-net.pl/

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...