• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(54)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Automatyczna regulacja wilgotności powietrza

    Temperatura i wilgotność są bardzo istotnymi czynnikami wpływającymi na jakość powłok malarskich. Za pomocą tych parametrów można odpowiednio sterować procesem schnięcia oraz utwardzania powłoki. Należy więc zapewnić odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w którym odbywa się proces lakierowania i schnięcia powłok.

    Firma STERNAL INTERNATIONAL opracowała technologię do automatycznej regulacji wilgotności powietrza typu STERNAL-FOG. Temperatura w pomieszczeniu oraz wilgotność muszą być stale na odpowiednim poziomie, musi być zachowany proces schnięcia (chodzi o czas), ważne jest odpowiednie ciśnienie strumienia lakieru oraz grubość jego nanoszenia. Firmy w różny sposób radzą sobie z zachowaniem tych rygorów. Przeważnie łamią wszystkie zasady, co ma potem wpływ na jakość powierzchni. Aby jednak osiągnąć oczekiwany efekt, w oparciu o własne doświadczenie i o doświadczenie zakładów z współpracujących, pozwalamy sobie przedstawić Państwu najistotniejsze informacje wynikające ze stosowania systemów regulacji wilgotności powietrza.

    588073.jpg

    Optymalna temperatura powietrza w lakierniach wynosi od +5 st. C do +25 st. C dla temperatury podłoża do 40 st. C. Temperatura podłoża stalowego podczas malowania dla uniknięcia kondensacji wilgoci na powierzchni powinna być o co najmniej 3 st. C wyższa od temperatury punktu rosy otaczającego powietrza. Najlepsze wyniki prac malarskich uzyskuje się podczas malowania przy wilgotności względnej powietrza do 85 proc. Wzrost wilgotności względnej powietrza powyżej 85 proc. stwarza korzystne warunki do tworzenia się na powierzchni warstewki zaabsorbowanej wody oraz przyczynia się do zmniejszenia szybkości wysychania powłoki, dlatego trzeba zapewnić stały poziom wilgotności powietrza.

    588074.jpg

    System nawilżania powietrza zapewnia stabilność wymiarową i kształtową obrabianego materiału, zmniejsza zużycie farb, lakierów i środków rozcieńczających oraz powoduje zmniejszenie napięcia elektrostatycznego – zmniejsza ryzyko pożarów oraz zawartość pyłów i kurzu w powietrzu (zwłaszcza najdrobniejsze frakcje, które są najtrudniejsze do wyeliminowania), ogranicza straty materiałowe obrabianych produktów. System składa się z dysz, doprowadzona jest do nich woda i sprężone powietrze. To powietrze wprowadzone do dyszy tworzy podciśnienie, które otwiera zawór podciśnieniowy dostarczający właściwą ilość wody do dyszy. Konstrukcja taka pozwala na bardzo precyzyjne sterowanie procesem nawilżania i uniemożliwia wyciek wody z dyszy. Po wprowadzeniu do dyszy odpowiedniej porcji wody, jest ona rozdmuchiwana w formie aerozolu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...