• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(55)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 4

    Właściwie dobrany zestaw poszczególnych składników, tworzących preparaty alkaliczne wysokiej jakości, zapewnia pożądany stopień umycia – ilustruje to poniższy rysunek.

    612wykres.jpg

    Zależność jakości odtłuszczania od składu kąpieli myjącej.

    Preparaty neutralne

    Preparaty neutralne występują zwykle w postaci ciekłych koncentratów utworzonych na bazie kompozycji środków powierzchniowo czynnych, z dodatkiem inhibitorów korozji, środków zmniejszających twardość wody, środków przeciwbakteryjnych i innych. Tworzą one kąpiele o pH od 7,5 do ok. 9,5. Zaletą ich jest łatwość stosowania, także dozowania -zwłaszcza w przewoźnych urządzeniach wysokociśnieniowych. Należy też podkreślić fakt, że preparaty te nie zostawiają osadów na mytych powierzchniach. Aktualnie stosowane nowoczesne wodne preparaty myjące można scharakteryzować następująco:

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    - preparaty aktywne w obniżonej temperaturze, tzn. takie, które tworzą kąpiele efektywne w zakresie temperatur 35-50 st. C. Kąpiele te wyeliminowały prawie całkowicie wysokotemperaturowe, tzn. takie, które swą efektywność technologiczną osiągają dopiero w temp. 70-90 st. C.

    Zalety kąpieli utworzonych z preparatów niskotemperaturowych (NT) w stosunku do tradycyjnych, poprzednio stosowanych preparatów wysokotemperaturowych (WT), są następujące:

    - taka sama lub wyższa efektywność mycia w temperaturze o 20-30 st. C niższej; oznacza to oszczędności energetyczne rzędu 40-50 proc.;

    - dłuższy czas eksploatacji kąpieli ze względu na jej mniejszą wrażliwość na wprowadzane do niej zanieczyszczenia; oznacza to mniejszą częstotliwość wymiany kąpieli, a więc oszczędność surowców, wody oraz zmniejszenie ilości ścieków;

    - lepsze warunki na stanowisku pracy ze względu na zmniejszoną ilość alkalicznych oparów.

    - preparaty zawierające środki powierzchniowo czynne (SPC) o wysokiej zdolności do biodegradacji i o niskiej toksyczności.

    Jest to ważny problem ze względu na fakt, że środki powierzchniowo czynne odprowadzane ze ściekami powodują zanieczyszczenie wód powierzchniowych i podziemnych, a także wywierają niekorzystny wpływ na procesy oczyszczania ścieków i samooczyszczania wód.

    Jedną z metod unieszkodliwiania zawartych w ściekach SPC jest właśnie ich rozkład biologiczny, czyli taka zmiana struktury SPC wywołana przez mikroorganizmy, która uniemożliwia wykrycie substancji powierzchniowo czynnych typowymi dla nich metodami analitycznymi (biodegradacja pierwotna). Ostatecznymi produktami rozkładu są: dwutlenek węgla, woda, sole nieorganiczne i produkty asocjacji (biodegradacja ostateczna).