• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(44)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 1 z 6

    Farby należą do grupy atakowanej przez mikroorganizmy. Natężenie inwazji i szkody wyrządzone rozkładają się w różny sposób, w zależności od stanu skupienia farby i grupy mikroorganizmów. Największe zagrożenie dla farb stanowią bakterie, grzyby i pleśń.

    Grzyby atakują farby przede wszystkim w stanie suchym, w postaci powłok malarskich, natomiast są mniejszym zagrożeniem dla farb wodorozcieńczalnych w stanie płynnym. Agresywnymi w stosunku do farb są bakterie, lecz te stwarzają groźbę głównie dla farb wodorozcieńczalnych w stanie płynnym. Na suchych powierzchniach malarskich bakterie występują jedynie jako zagrożenie dla otoczenia, nie powodując szkód w samym podłożu.

    Algi występują praktycznie jedynie na powłokach malarskich zewnętrznych, w miejscach zazwyczaj zacienionych i bardzo wilgotnych, pogarszając estetykę zewnętrzną budynku, lecz z racji warunków swej wegetacji, wraz z nimi pojawiają się również kolonie grzybów. Algi nie występują w zamkniętych opakowaniach farby ze względu na brak dostępu światła dziennego.

    Natomiast zagrożeniem dla farb w stanie płynnym są głównie bakterie i okazjonalnie grzyby oraz drożdże. Przedmiotem inwazji są głównie farby wodorozcieńczalne, posiadające w swym składzie chemicznym tak wodę, jak i substancje organiczne stanowiące pożywkę. Jeśli dopuścimy do zainfekowania płynnej farby bakteriami lub grzybami, pozwalając na rozwój ich wegetacji, możemy oczekiwać pojawienia się problemów w postaci:

    • utraty lepkości farby

    • pojawienia się nieprzyjemnego odoru

    • możliwej zmiany barwy

    • gazowania

    • rozdzielania składników

    • spieniania

    • sedymentacji

    • zmiany pH.

    351big_pic12.jpg

    351big_pic14.jpg

    351big_pic69.jpg

    Grzyby pleśniowe i ich zarodniki w powiększeniu. Źródło: www.epa.gov

    Jedynym sposobem uniknięcia problemu zatrucia mikrobiologicznego farby jest zespół przedsięwzięć polegający na:

    • stosowaniu skutecznych zabezpieczeń mikrobiologicznych dla zawartości opakowania,

    • dokładnej kontroli mikrobiologicznej surowców, półwyrobów, wody, opakowań i procesu produkcyjnego,

    • prewencja ze strony producenta jest jedynym sposobem uniknięcia zniszczenia farby.

    Mikroorganizmy nie są widoczne gołym okiem, a dostrzeżenie skutków ich działania jest już płaczem nad rozlanym mlekiem. Niezmiernie ważna jest więc higiena produkcji. W tej sytuacji jedynym logicznym rozwiązaniem jest systematyczna kontrola atmosfery wokół linii produkcyjnej i okresowe jej oczyszczanie metodą gazowania oraz stosowanie ścisłej kontroli mikrobiologicznej obiegu wodnego i opakowań przy pomocy środków bakteriobójczych o długotrwałym działaniu. Surowce powinny być traktowane środkami biobójczymi o błyskawicznym działaniu. Do przedsięwzięć tych należy stosować środki bakteriobójcze sprawdzone, pochodzące od uznanych producentów. Tego typu problemy pojawiają się głównie u producentów farb budowlanych, gdzie większość wyrobów należy do grupy wodorozcieńczalnych. Jeśli w fabryce nie ma dostatecznie dokładnej kontroli wody i surowców, a higiena procesu nie jest wysokiej jakości, zatrucie może być rozpowszechnione i pojawi się generalny problem jakości wyrobów danego producenta. Stabilność jakościowa musi być zapewniona na cały okres gwarancyjny farby, a nawet na przypadek częściowego użycia opakowania i ponownego użycia po okresowym przechowywaniu uprzednio otwartej puszki.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...