• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 6(44)/2006

  Aktualności i przegląd rynku

  Wyroby Lakiernicze

  ponad rok temu  01.11.2006, ~ Administrator   

  Strona 1 z 6

  Farby należą do grupy atakowanej przez mikroorganizmy. Natężenie inwazji i szkody wyrządzone rozkładają się w różny sposób, w zależności od stanu skupienia farby i grupy mikroorganizmów. Największe zagrożenie dla farb stanowią bakterie, grzyby i pleśń.

  Grzyby atakują farby przede wszystkim w stanie suchym, w postaci powłok malarskich, natomiast są mniejszym zagrożeniem dla farb wodorozcieńczalnych w stanie płynnym. Agresywnymi w stosunku do farb są bakterie, lecz te stwarzają groźbę głównie dla farb wodorozcieńczalnych w stanie płynnym. Na suchych powierzchniach malarskich bakterie występują jedynie jako zagrożenie dla otoczenia, nie powodując szkód w samym podłożu.

  Algi występują praktycznie jedynie na powłokach malarskich zewnętrznych, w miejscach zazwyczaj zacienionych i bardzo wilgotnych, pogarszając estetykę zewnętrzną budynku, lecz z racji warunków swej wegetacji, wraz z nimi pojawiają się również kolonie grzybów. Algi nie występują w zamkniętych opakowaniach farby ze względu na brak dostępu światła dziennego.

  Natomiast zagrożeniem dla farb w stanie płynnym są głównie bakterie i okazjonalnie grzyby oraz drożdże. Przedmiotem inwazji są głównie farby wodorozcieńczalne, posiadające w swym składzie chemicznym tak wodę, jak i substancje organiczne stanowiące pożywkę. Jeśli dopuścimy do zainfekowania płynnej farby bakteriami lub grzybami, pozwalając na rozwój ich wegetacji, możemy oczekiwać pojawienia się problemów w postaci:

  • utraty lepkości farby

  • pojawienia się nieprzyjemnego odoru

  • możliwej zmiany barwy

  • gazowania

  • rozdzielania składników

  • spieniania

  • sedymentacji

  • zmiany pH.

  351big_pic12.jpg

  351big_pic14.jpg

  351big_pic69.jpg

  Grzyby pleśniowe i ich zarodniki w powiększeniu. Źródło: www.epa.gov

  Jedynym sposobem uniknięcia problemu zatrucia mikrobiologicznego farby jest zespół przedsięwzięć polegający na:

  • stosowaniu skutecznych zabezpieczeń mikrobiologicznych dla zawartości opakowania,

  • dokładnej kontroli mikrobiologicznej surowców, półwyrobów, wody, opakowań i procesu produkcyjnego,

  • prewencja ze strony producenta jest jedynym sposobem uniknięcia zniszczenia farby.

  Mikroorganizmy nie są widoczne gołym okiem, a dostrzeżenie skutków ich działania jest już płaczem nad rozlanym mlekiem. Niezmiernie ważna jest więc higiena produkcji. W tej sytuacji jedynym logicznym rozwiązaniem jest systematyczna kontrola atmosfery wokół linii produkcyjnej i okresowe jej oczyszczanie metodą gazowania oraz stosowanie ścisłej kontroli mikrobiologicznej obiegu wodnego i opakowań przy pomocy środków bakteriobójczych o długotrwałym działaniu. Surowce powinny być traktowane środkami biobójczymi o błyskawicznym działaniu. Do przedsięwzięć tych należy stosować środki bakteriobójcze sprawdzone, pochodzące od uznanych producentów. Tego typu problemy pojawiają się głównie u producentów farb budowlanych, gdzie większość wyrobów należy do grupy wodorozcieńczalnych. Jeśli w fabryce nie ma dostatecznie dokładnej kontroli wody i surowców, a higiena procesu nie jest wysokiej jakości, zatrucie może być rozpowszechnione i pojawi się generalny problem jakości wyrobów danego producenta. Stabilność jakościowa musi być zapewniona na cały okres gwarancyjny farby, a nawet na przypadek częściowego użycia opakowania i ponownego użycia po okresowym przechowywaniu uprzednio otwartej puszki.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...