• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(71)/2011

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Nowoczesne systemy filtracji oraz odzysku powietrza w malarni i suszarni producenta trumien

    Nawet przy ogromnej liczbie malowanych wyrobów farbami ciekłymi nie trzeba obawiać się o zatruwanie środowiska, jeżeli odpowiednio dobrze zaplanowany jest proces lakierowania. Za wzorcowy przykład niech służy firma Lindner, największy w Polsce producent trumien. Przejście w większości na lakiery wodne oraz dobrze zaprojektowana i funkcjonująca lakiernia z rozbudowanym systemem filtrów ograniczyły znacznie emisję lotnych związków organicznych (VOC).

    Firma Lindner z Wągrowca pod Poznaniem jest wiodącym producentem trumien w Europie. Jako Zakład Przemysłu Drzewnego Lindner funkcjonuje od 1991 roku. W 2007 roku z taśm produkcyjnych zeszło 100 tys. sztuk gotowych trumien, co dało nie tylko najlepszy wynik w kraju, ale jeden z lepszych w Europie. Firma nieustannie się rozwija, a produkcja ciągle wzrasta. Sięgnęła 120 tys. trumien w ciągu roku, ale są plany jej podwojenia. Większość trumien jest eksportowana, głównie do Niemiec, Francji, Holandii, krajów skandynawskich. Nasi zachodni sąsiedzi dobrze znają markę Lindner i doceniają najwyższą jakość trumien.




    - Produkując trumny wykorzystujemy doświadczenie i wiedzę zdobywaną latami, dzięki czemu potrafimy sprostać wysokim wymaganiom odbiorców – zapewnia Krzysztof Bromberek, kierownik produkcji w firmie Lindner. W zakładzie funkcjonuje najnowocześniejszy park maszynowy nieporównywalny z żadnym innym miejscem w Europie. Lindner jest firmą referencyjną dla światowych liderów producentów maszyn do obróbki drewna. Firmy te doskonalą i unowocześniają w zakładzie swoje technologie. Wiele elementów tego parku maszynowego to urządzenia prototypowe, które zostały zaprojektowane specjalnie na potrzeby zakładu. Tak też było w przypadku modernizacji lakierni, którą zaprojektowała i wykonała firma Rippert. Wcześniej w malarni funkcjonowały ściany mokra i sucha oraz mała stacja wymiany powietrza. To jednak nie wystarczało przy stale rosnącej produkcji. W końcu inwestor rozpoczął współpracę z niemiecką firmą Rippert. - Rozmawialiśmy na temat budowy lakierni z trzema firmami – mówi K. Bromberek. - Odpowiadały nam jednak rozwiązania zaproponowane przez Ripperta, ponadto słyszeliśmy bardzo dobre opinie od klientów w Niemczech na temat tego przedsiębiorstwa, więc powierzyliśmy to zadanie właśnie tej firmie. Obecnie lakierowanie odbywa się również na ścianach suchej (przy której jest podłoga z filtrami) i mokrej, ale w przypadku tej pierwszej zamontowano innowacyjny system utylizacji odpadów lakierniczych. Otóż, farba osiada na specjalnych obracających się szczotkach. Po zakończonej pracy grzebienie ściągają farbę ze szczotek i czyszczą szlam, który opada. Zbierany jest on następnie do szuflad, w których tworzy się suchy proszek. Są one czyszczone raz w tygodniu. Natomiast ściana mokra z kurtyną wodną jest przeznaczona do wymiany. Planuje się wstawienie obok niej oczyszczalni szlamów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...