• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(34)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.03.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Wraz ze wzrastającym popytem na farby proszkowe, coraz bardziej zwiększają się wymagania odbiorców dotyczące nowych wzorów i kolorów. Już dawno farby gładkie w połysku zeszły na drugi plan. Stale wzrasta popyt na farby satynowe i matowe oraz efekty specjalne, a w tym w szczególności na farby proszkowe z dodatkami metalicznymi.

    Czym są farby metaliczne?


    Aby uzyskać oczekiwany efekt do bazowej mieszaniny żywic (binder) i innych komponentów wchodzących w skład farby, dodawane są pigmenty nadające spolimeryzowanej powłoce efekt metaliku. Może to być mielona mika, sproszkowane, płatkowe lub granulowane aluminium, czasem stal nierdzewna w postaci pyłu lub najnowsze osiągniecie – pigmenty nieorganiczne. Wybór jednego z komponentów jest uzależniony od wymagań stawianych otrzymanej powłoce, a w szczególności jej odporności i trwałości. Tam, gdzie powłoka proszkowa będzie narażona na bezpośrednie oddziaływanie agresywnych czynników atmosferycznych, konieczne jest zastosowanie tych komponentów metalizujących, które nie będą ulegały szybkiemu utlenieniu lub rozkładowi. Do powłok stosowanych w warunkach wewnętrznych można zastosować mniej trwałe, tańsze pigmenty, najczęściej jest to rozdrobione alumnium.

    Dobór rodzaju pigmentu metalizującego jest zasadniczo kwestią ustalaną na etapie „projektowania” nowego wzoru powłoki w laboratoriach producentów. Drugim zagadnieniem, bardziej istotnym dla firm wykonujących malowanie tego rodzaju farbami, jest rodzaj połączenia bazowej mieszaniny żywic i innych komponentów z pigmentem metalicznym. Najprostszą, znaną od dziesięcioleci metodą tworzenia farby metalicznej jest dodanie do zmielonej (już gotowej) farby rozdrobnionego pigmentu metalicznego i dokładne wymieszanie. W tak otrzymanej farbie występują dwa rodzaje ziaren – większe, zbudowane z żywicy i dodatków ziarna bazowe oraz występujące w formie niezwiązanej, niezależne, mniejsze ziarna pigmentu metalicznego. Drugą, nowocześniejszą metodą produkcji „metalików” jest tzw. bondowanie. Proces ten polega na tym, że do wstępnie zmielonej farby dodawany jest pigment metaliczny, a następnie uzyskana mieszanina jest ponownie stapiana, przechodzi przez kolejne etapy produkcji , aż do uzyskania po procesie mielenia i segregacji ziarna produktu jednorodnej granulacji. Farba bondowana ma tą przewagę nad farbą niebondowaną, że w skład każdego ziarna – obok składników bazowych – wchodzą także drobiny metaliczne, które praktycznie prawie nie występują w formie niezwiązanej. Zasadniczo przyjmuje się, że w całej objętości farby znajdują się jednorodne ziarna o bardzo zbliżonym składzie i właściwościach fizyko-chemicznych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...