• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 6(62)/2009

  Aktualności i przegląd rynku

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.11.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 5

  Strona 1 z 2

  Małe dwuskładnikowe pompy pozwalają na usprawnienie pracy i zredukowanie strat materiałowych

  Farby i lakiery poliuretanowe i epoksydowe na dobre zagościły w przemyśle. Posiadają tak wiele zalet, że trudno zastąpić je produktami jednoskładnikowymi. Źródłem tych zalet jest oczywiście ich dwuskładnikowa budowa. Sprawia ona, że dzięki reakcji chemicznej uzyskujemy wytrzymałe mechanicznie, trwałe i estetyczne nawierzchnie. Niestety, te pozytywne cechy powłok są okupione kłopotliwym przygotowaniem mieszanki, a przy nieuwadze ryzykiem kosztownych uszkodzeń sprzętu do natrysku.

  Na rynku od dłuższego czasu są dostępne specjalne pompy, które ułatwiają pracę z poliuretanami. Większość tych urządzeń jest kierowana do dużych przedsiębiorstw z racji zarówno ich ceny, jak i wydajności. Są to urządzenia, które nie tylko pomagają przygotować mieszankę w odpowiedniej proporcji, ale również dbają o to, by przygotowana mieszanka została w odpowiednio krótkim czasie zużyta. Zakup tych zaawansowanych urządzeń musi być ekonomicznie zasadny i na takie udogodnienia nie zawsze średnie firmy mogą sobie pozwolić. Dla średniej wielkości zakładów, pracujących w drewnie, metalu czy w tworzywach sztucznych, są dostępne tańsze rozwiązania. Małe pompy dwuskładnikowe, o prostej konstrukcji, zasilające jeden pistolet do natrysku. Poniżej przybliżę zasady działania takich pomp oraz korzyści płynące z ich stosowania.

  790076.jpg

  Dwuskładnikowa pompa do natrysku konwencjonalnego (do 6 barów) – model PU 2125 firmy Kremlin Rexson.

  Niezależnie od metody natrysku należy uprzednio przygotować mieszankę farby czy lakieru. Osoba, która zajmuje się w państwa firmie lakierowaniem musi tej czynności poświęcić troszkę czasu i fatygi. Po pierwsze, musi się zastanowić jak dużo mieszanki potrzebuje do wykonania swojej pracy. Jeżeli przygotuje jej za mało – będzie musiała jeszcze raz poświęcić czas i dorobić farby. W takim przypadku, dorobionej farby może być już za dużo i nie będzie na co jej zużyć. Jeżeli taki proces zdarza się często – są to wymierne straty zarówno czasu pracy, jak i materialne – zmarnowanej mieszanki. Kolejnym zagrożeniem wynikającym z ręcznego przygotowania mieszanki jest dokładność. Ile razy mieszanka przygotowywana jest „na oko”.

  Najczęstszymi sposobami aplikacji farb czy lakierów są:

  - metoda konwencjonalna – gdzie sprężone powietrze odrywa cząstki farby z dyszy

  i natryskuje na powierzchnię – przykładem może tu być pistolet kubkowy.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...