• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(83)/2013

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 4

    Najnowsza malarnia proszkowa producenta foteli dla komunikacji zbiorowej

    Większa wydajność i wyższa jakość - to dwa najczęstsze powody, dla których modernizowane są lakiernie. Tak też było w przypadku firmy KIEL Polska, producenta foteli do autobusów i pojazdów szynowych. Nowoczesna, w pełni zautomatyzowana malarnia proszkowa funkcjonuje tam od końca zeszłego roku i spełnia stawiane jej w projekcie założenia.

    KIEL koncentruje swoją działalność na systemach siedzeń dla komunikacji zbiorowej i pojazdów użytkowych. Oparte na wzajemnym zaufaniu kontakty z klientami i użytkownikami oraz własny potencjał inżynieryjno-technologiczny umożliwiają firmie tworzenie produktów odpowiadających oczekiwaniom rynku. - Kreatywne rozwiązania wobec stawianych nam zróżnicowanych oczekiwań oraz ciągłe doskonalenie produktów, a także wdrażanie nowych produktów i technologii stanowią główny cel naszych działań - mówi Izabela Kubicka, kierownik produkcji.




    Automatycznym dozowaniem i pomiarem chemii steruje komputer.

    KIEL poszukuje innowacyjnych rozwiązań systemów siedzeń pasażerskich. Główne zadania, jakie stawia sobie przedsiębiorstwo, to ekonomika produkcji, doskonalenie usług transportowych w zakresie przewozów pasażerskich, podwyższanie komfortu podróżowania zarówno autobusami, jak i pojazdami szynowymi.




    Skomplikowane detale wymagają ręcznego napylania.

    Chcąc sprostać tym zadaniom, szefowie firmy zainwestowali w nową malarnię proszkową. Została ona uruchomiona w październiku zeszłego roku. Głównym celem przyświecającym modernizacji była potrzeba uzyskania wyższej jakości zabezpieczeń antykorozyjnych oraz samej powłoki, co przy dotychczasowej malarni nie było możliwe do uzyskania. Na przeszkodzie stał dotychczasowy system przygotowania powierzchni. Tunel składał się z 3-strefowej myjki, co nie pozwalało na zastosowanie chemicznej obróbki, która by oferowała wyższe właściwości antykorozyjne. - Wymagania stawiane przez naszych klientów są coraz większe, na przykład w przemyśle kolejowym - mówi Sebastian Tunak, mistrz malarni w firmie KIEL. - Poza tym, poprzednia malarnia miała ograniczone możliwości produkcyjne, zależało więc nam również na zwiększeniu jej wydajności. Te wszystkie założenia osiągnęliśmy dzięki współpracy z renomowanymi dostawcami urządzeń i produktów.




    System zarządzania farbą proszkową.

    Przygotowanie powierzchni

    W nowej lakierni zainstalowano 8-strefową myjkę natryskową, w której obróbce chemicznej poddawane są zarówno elementy ze stali, jak i aluminium (dzięki odrębnym wannom). Zdecydowano się na wybór technologii TecTalis firmy Henkel. Technologia ta jest przyjazna dla środowiska, znacząco ogranicza produkcję ścieków, a także zmniejsza zapotrzebowanie na energię w procesie przygotowania powierzchni i związaną z tym emisję dwutlenku węgla (patrz ramka nr 1). Sekwencja pasywacji jest następująca: odtłuszczanie, płukanie wodą sieciową, płukanie wodą demineralizowaną, TecTalis, płukanie wodą sieciową, płukanie wodą demi.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...