• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2





    Malarnia proszkowa zakupiona ze środków UE, pozyskanych w ramach ZPORR.



    - Na linii lakierniczej obrabia się elementy ze stali ocynkowanej – mówi Robert Kępczyński, kierownik lakierni proszkowej. - Są to przede wszystkim elementy takie, jak: ogrodzenia systemowe, bramy samonośne i uchylne oraz różnego rodzaju konstrukcje stalowe, realizowane są również zamówienia i projekty indywidualne.



    Nowoczesne rozwiązania technologiczne stosowane w procesie produkcyjnym oraz wiedza i doświadczenie pracowników zapewniają wysoką jakość produktów firmy. Elementy są oczyszczane mało spotykaną jeszcze w Polsce metodą śrutowania kulowego śrutem o przekroju 0,1 mm ze stali nierdzewnej. Tego typu ścierniwo można wykorzystać kilkakrotnie, co pozwala zmniejszać koszty produkcji. - W kabinie do śrutowania, wykonanej ze stali grubości 10 mm, zamontowano osiem turbin o mocy 10 kW każdy – dodaje Robert Kępczyński. - Silniki te napędzają potężne turbiny. Z góry na turbiny rzucany jest śrut na elementy do 2,6 metra wysokości. Metoda ta jest optymalna, aby wyczyścić materiał z wad powłokowych powstałych po procesie cynkowania. W końcowym etapie, jeszcze przed malowaniem farbami, struktura powierzchni po oczyszczaniu strumieniowo-ściernym przypomina drobnoziarnisty papier ścierny. Ma to swoje przełożenie na zwiększenie przyczepności proszku, oczywiście bez wpływania na pogorszenie właściwości cynku. Podobną technologię stosują producenci ogrodzeń w Europie Zachodniej.





    Wlot do śrutowni.



    Cała linia mieści się na hali ponad 700 m kw. System transportu ma długość około 30 metrów. Natomiast elementy cynkowane są poza siedziba firmy u kooperantów, głównie w cynkowniach we Wrocławiu, Wieluniu i Opolu. Przedsiębiorstwo jest dobrze zlokalizowane i może także korzystać z usług miejscowych firm, jak GALCHEM ZAP, zapewniającą procesy galwanotechniczne przy obróbce mniejszej ilości zleceń. W procesie cynkowania powstaje ściśle przylegająca do powierzchni stali cynkowa powłoka antykorozyjna. Takie rozwiązanie istotnie wpływa na żywotność oraz estetykę ogrodzenia. Wszystkie elementy ogrodzenia cynkowane są ogniowo według normy EN ISO 1461.





    Wlot do pieca.



    Przy nakładaniu powłok proszkowych zdecydowano sie na stosowanie farb: DuPoint, Polifarb oraz Iba. Ciekawostką jest, iż w branży tej maluje się najczęściej w kolorze zielonym, jednak lakiernia jest w stanie zaoferować całą paletę RAL.





    Inne ujęcie kabiny do nakładania proszku.



    Do produkcji paneli ogrodzeniowych wykorzystuje się urządzenie służące do oporowego zgrzewania siatki płaskiej z prętów stalowych okrągłych o średnicach φ 4 mm ÷ φ 10 mm. Istotą zgrzewania jest łączenie poszczególnych prętów siatki bez konieczności stosowania dodatkowego materiału elektrody. Podczas zgrzewania pręty dotykając do siebie rozgrzewając się do temperatury 1200° - 1500°C. Przy tej temperaturze materiał jest bardo plastyczny. Na skutek docisku łączonych elementów następuje ich połączenie. Najważniejszą rzeczą stosowania tej metody jest to, iż w miejscu łączenia prętów nie powstają żadne zgrubienia oraz nie zostaje w tym miejscu zmniejszona wytrzymałość materiału.



    Julian Ciesielski

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 6(50)/2007

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne