• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    O tym, że można i warto pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej świadczy wizyta redakcji „Lakiernictwa Przemysłowego” w firmie Nobeso - produceta ogrodzeń i bram. Wybudowano tam linię lakierniczą wspierając się finansowo ze źródeł zewnętrznych.



    Firma Nobeso z Ostrowa Wielkopolskiego jest jednym z przedsiębiorstw, które w odpowiedzi na zapotrzebowanie postanowiło rozwinąć swoją działalność i zwiększyć konkurencyjność na rynku. Jednymi z warunków, jakie firma musiała spełnić, aby uzyskać dostęp do funduszy było: zwiększenie miejsc pracy, sprostanie wymaganiom ochrony środowiska oraz wyłożenie pozostałej sumy inwestycji, ponieważ dofinansowanie wyniosło w tym przypadku 50 proc. A nie są to małe kwoty, ponieważ sięgają 1 miliona złotych.





    Nobeso pozyskała dotację ze środków UE na zakup zgrzewarki wielopunktowej, w ramach programu PHARE.



    Firma Nobeso, poza tym, że pozyskała dotację ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa na zakup lakierni proszkowej w ramach programu ZPORR 3.4 Mikroprzedsiębiorstwa, zdobyła również dotację ze środków Unii Europejskiej na zakup zgrzewarki wielopunktowej, w ramach programu PHARE 2003 FDI.



    Zaglądając do karty historii firmy widzimy, iż jest stosunkowo nowym przedsiębiorstwem, które powstało w roku 2004, zatrudniając w początkowej fazie 3 pracowników. Aktualny stan zatrudnienia, będący konsekwencją dynamicznego rozwoju, to 57 osób. Nowa linia malowania proszkowego ruszyła z produkcją od stycznia 2007 roku. Powstała ona z potrzeby wywiązania sie z rosnącej ilości zamówień od klientów na produkty Nobeso. Inwestycję od podstaw zamontowała firma Poltech z Wielunia. W pierwszych latach działalności Nobeso zlecało malowanie detali firmom zewnętrznym, jednakże rynek jest na tyle chłonny na tego typu wyroby, iż wynikające z oczekiwania na pokrycie detali proszkiem przestoje w dostawach, wymuszały wprowadzenie zmian. Nobeso nie było w stanie obsłużyć wszystkich zleceń i zdecydowano się na wybudowanie własnej lakierni.





    Kierownik Lakierni Proszkowej Robert Kępczyński.



    Dotychczas wąskim gardłem przedsiębiorstwa było brak własnej linii malowania proszkowego. Dzięki pomysłowi na wykorzystanie środków z UE poradzono sobie z tym bardzo łatwo, a przy okazji obniżono koszty związane z korzystaniem z usług zewnętrznych. Obecnie firma zmierza do zautomatyzowania linii malowania proszkowego, co umożliwia zwiększenie produkcji i skróci czas pokrywania detali. Zamontowana linia jest zdolna do malowania elementów stalowych o wymiarach: długość - 15m, wysokość - 2,6m, szerokość - 1m. W okresie miesiąca jest w stanie wymalować około 30-40 tysięcy metrów kw. Jednak w chwili obecnej wykorzystuje się zaledwie 50% możliwości linii, tak więc nic nie stoi na przeszkodzie wprowadzenia działalności usługowej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...