• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(59)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.05.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 4

    - urządzenie jest wyposażone standardowo w modem do zdalnej diagnozy

    Wyłapywanie oversprayu przy natrysku powierzchniowym w systemie obrotowym RTS następuje w dwóch stopniach. Pierwszy stopień filtrowania tworzą pionowo powoli kręcące się szczotki, tworzą one w sumie ogromną powierzchnię, na której przyklejają się cząsteczki z procesu lakierowania natryskowego. Podczas powolnego obracania się szczotek cząstki lakieru wysychają na czubkach szczotek. Dzięki temu procesowi dochodzi do powolnego narastania wysuszonych cząstek lakieru. W tylnej strefie, za szczotkami, znajduje się zbierak, który nieprzerwanie oddziela wysuszony narost od końcówek szczotek. Ta oddzielona stwardniała narośl opada do szuflad znajdujących się pod szczotkami i w ten nieskomplikowany sposób można te odpady usunąć. Pozostałe cząsteczki wyłapywane są na filtrze końcowe z automatycznym otrząsaniem.


    - Naturalnie te systemy, szczególnie system lakier w lakierze, mają swoje minusy, zastosowanie ekonomiczne uzasadnione jest tylko w zakładach, które muszą malować duże ilości detali w jednym kolorze – twierdzi J. Spaleniak.- Oczywiście nadal przeprowadzane są badania i próby nad ulepszaniem tych systemów, także w firmie Rippert.

    Produkty firmy ZETKAMA różnią się też gabarytowo i wagowo. Rozrzut jest dość duży, bo od 0,5 kg nawet do 250 kg. Rozsądne więc było zamontowanie suszarki lakieru, która działa na zasadzie „suchego powietrza“. Powietrze wilgotne w suszarce jest w obiegu zamkniętym, część jego przechodzi do urządzenia, które usuwa wodę z powietrza i takie powietrze o wilgotności około 5% powraca do obiegu zamkniętego, a woda zawarta w lakierze stopniowo wyparowuje aż do momentu kompletnego wysuszenia. Zalety są jednoznaczne, ciężkie żeliwne zawory nie trzeba podgrzewać. Proces suszenia przebiega prawidłowo niezależnie od wielkości zaworu. Nie ma konieczności ogrzewania obudowy pieca ani świeżego powietrza. Ponadto po suszeniu jest zbędna strefa chłodzenia, co jest dalszym etapem eliminującym zmniejszenie zużycia energii czyli obniżką kosztów eksploatacyjnych.




    Kabina RTS Rotattion z automatycznym suchym systemem filtracji.

    Jeżeli chodzi o aplikacje, to dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki lakierniczej - pistoletów elektrostatycznych - jest uzyskiwana optymalna i stała jakość lakierowanych powierzchni. Lakiernia została tak zaprojektowana, że w każdej chwili, wraz ze wzrostem produkcji, można dokonać modularnej rozbudowy.

    Całość jest sterowana poprzez sterownik SPS, który zarządza całym procesem. Wymaga to od obsługi wysokiego poziomu wiedzy technicznej ale dzięki temu można uzyskiwać powtarzalność produkcji.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...