• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(59)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.05.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 4




    Myjka 3-strefowa.




    Osuszacz rotacyjny.

    - Narodziła się więc idea, aby jako czynnika nośnego, zamiast wody, użyć lakieru, a przetryśnięty overspray zawrócić i wykorzystać do ponownego malowania, ale do tych celów można jedynie zastosować lakiery wodnorozcieńczalne – dodaje Józef Spaleniak, przedstawiciel firmy Rippert w Polsce.

    Kabina lakiernicza lakier w lakierze, jaką zastosowano m.in. w Zetkamie, pochłania aż 90- 99 proc. oversprayu (zależy od zastosowanych lakierów), a on stanowi około 40-50 proc., który powstaje w czasie procesu malowania. Oszczędności, jakie się uzyska, w przeciwieństwie do tradycyjnych kabin lakierniczych, są w łatwy sposób do obliczenia.




    Kabina lakier w lakierze.

    Ta idea, dość prosta, narodziła się już w latach 90. ubiegłego stulecia ale w tym czasie królowały na rynku lakiery rozpuszczalnikowe a lakiery wodnorozpuszczalne jeszcze nie dorastały jakością lakierom rozpuszczalnikowym. W miarę upływu czasu, kiedy głośno zaczęto mówić o wprowadzeniu przepisów dotyczących ochrony środowiska naturalnego oraz konieczności zmniejszenia VOC w istniejących lakierniach, producenci lakierów na poważnie zaczęli robić badania nad coraz to lepszymi lakierami wodorozpuszczalnikowymi. Dzisiaj stosuje się różne systemy odzysku lakieru, takie jak: ściany zimne, walce obrotowe, kabiny lakier w lakierze. Wszystko po to, aby zmniejszyć obciążenie środowiska nie zmieniając przez to parametrów jakościowych, przy znacznym obniżeniu kosztów produkcji.W przypadku kabiny lakier w lakierze wyziewy z kabiny można bezpośrednio wydalać na zewnątrz bez obawy na zanieczyszczanie środowiska.

    Drugim ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w firmie Zetkama kabiny RTS Rotattion, która została zastosowana do wymalowań jednostkowych w innym kolorze niż ten w kabinie lakier w lakierze. W czasie eksploatacji nie powstają żadne uciążliwe odpady, typu szlam lakierniczy z dodatkami chemicznymi, jak po koagulacji wód z kabiny ze ścianą wodną, a stosując kabiny RTS.

    Lakier w lakierze

    Cechy kabiny

    - optymalna obsługa

    - zmniejszenie zabrudzenia

    - zapewnienie prawidłowego odzysku lakieru

    - „dyspozycyjność“ przez 24 godziny na dobę

    - duża niezawodność i trwałość urządzenia

    - powtarzalność ustawień - osiągnięcie stałej jakości

    - odzysk lakieru na poziomie 90%, a w przypadku lakierów UV do 99%

    Sterowanie

    - centralna i prosta obsługa urządzenia

    - możliwości dostosowania lakierowania do różnych gabarytów, zróżnicowanej geometrii detali

    - menu obsługi z diagnozą błędów

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(59)/2009

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne