• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 3(59)/2009

  Aktualności i przegląd rynku

  Przegląd inwestycji

  ponad rok temu  01.05.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 1 z 4

  Kabina lakiernicza lakier w lakierze, jaką zastosowano w Zetkamie, pochłania nawet 99 proc. oversprayu

  Wysoka jakość, ekonomiczne wykorzystanie lakieru oraz ochrona środowiska naturalnego – oto zadania przed jakimi stoi dzisiejsza technologia automatycznego lakierowania. Wymagania te spełnia linia lakiernicza firmy Rippert, która zamontowana została w firmie Zetkama w Ścinawce Średniej.

  Przedsiębiorstwo to jest jednym z największych producentów armatury przemysłowej w Europie Środkowo-Wschodniej, posiada nowoczesną fabrykę i odlewnię żeliwa, a od niedawna także lakiernię.

  - Kryteria, którymi kierowaliśmy się przy opracowywaniu tego projektu były jednoznaczne – wspomina Sławomir Sołtyński, szef projektu z firmy Rippert. - W lakierni zastosowano, na stan dzisiejszy, najnowocześniejszą technikę stosowaną w lakiernictwie, uwzględniając wszystkie aspekty w dziedzinie ochrony środowiska, ekonomii, a także łatwość w obsłudze urządzenia, które jest w pełni zautomatyzowane. Przy pierwszych rozmowach z dyrektorem Andrzejem Hermą i jego współpracownikami wynikało, że firma Zetkama szuka takich rozwiązań technologicznych, które przyczynią się do poprawy warunków pracy ludzi w lakierni.
  System transportu podwieszonego.

  Od razu nasunęły się pytania, co zrobić z oversprayem, którego poziom niekiedy przekracza ponad 50 proc. wypryskanego lakieru oraz w jaki sposób zmniejszyć zużycie lakieru? Niektórzy użytkownicy nie zdają sobie sprawy, że przy zakupie lakieru dochodzą jeszcze koszty utylizacji odpadów, które ciągle rosną, nie mówiąc już o ochronie środowiska naturalnego. Oczywiście są systemy, które w znacznym stopniu są w stanie zmniejszyć procentową wartość oversprayu, takie jak: zastosowanie elektrostatyki, optymalizacja urządzeń aplikacyjnych, ale i tak nie da się całkowicie uniknąć oversprayu, który powoduje gromadzenie się odpadów polakierniczych.


  W zrealizowanej lakierni zastosowano kilka rozwiązań, które pozwalają na ekonomiczne i ekologiczne podejście do procesu lakierniczego.

  Po pierwsze, w miejsce typowej kabiny ze zraszaną ścianą wodą, która to, przypomnijmy, płynąca po ścianie woda wyłapuje cząsteczki lakieru z oversprayu, spływa do wanny zbiorczej i, po mechanicznym oczyszczeniu, powraca w ruchu zamkniętym, do wanny przelewowej, z której to z kolei wypływa na ścianę wodną. Ciągłość pracy kabiny zmusza do ciągłego oczyszczania wody obiegowej, dodawania chemikaliów, aby cząsteczki oversprayu łączyły się ze sobą. Trzeba też dodać środki odpieniające, które ciężko kontrolować. Wszystko to powoduje duży udział dodatkowych prac, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kabiny ze ścianą wodną.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...