• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 3 z 3





    W kolejnych procesach obróbki felg wykorzystuje się farby wszystkich znamienitych dostawców lakierów oraz proszków. Stosuje się tutaj wyłącznie lakiery wodnorozcińczalne, które oznaczają minimalne obciążenie środowiska naturalnego. Jest to warstwa koloryzująca. Innymi słowy, lakier nadaje feldze konkretny ton, kojarzony już powszechnie przez klientów z markami RIAL, ALUTEC czy ANZIO. W przedsiębiorstwie na drugiej hali firma Eisenmann zamontowała kabinę lakierów ciekłych, dwie kabiny do proszkowania gruntowego oraz jedną kabinę do proszkowania akrylowego. Ponadto w hali tej mieszczą się: piece do wygrzewania felg oraz oczyszczalnia ścieków. Kabiny proszkowe dostarczyła firma Wagner z Niemiec. W nich powstaje warstwa proszku gruntowego (też akrylowego), który suszony jest w dwóch piecach na dwóch poziomach. Zainstalowane promienniki wykorzystuje się do nagrzewania felg, które przechodzą z procesu polimeryzacji farby proszkowej do malowania ciekłego. Rozgrzanie to ma na celu przygotowanie powierzchni do pokrycia lakierem ciekłym i przyspieszenia jej procesu schnięcia.






    Warstwa zabezpieczająca


    Do zabezpieczania powierzchni lakieru stosowany jest proszek akrylowy. Proszek ten oraz proszki gruntowe przechowywane są w specjalnie wyodrębnionych pomieszczeniach magazynowych, które wykluczają kontakt proszków gruntowych z proszkami akrylowymi. W niektórych fabrykach przy zabezpieczaniu wierzchniej warstwy powierzchni stosuje się lakiery ciekłe, jednakże tutaj stosowany jest proszek akrylowy, dzięki któremu powłoka wierzchnia jest równomierna a jej własności dopasowane do najwyższych wymagań rynku OEM.





    Podczas procesu lakierowania felg, w oparciu o wyżej opisany system, muszą być zachowane szczególne warunki oraz dyscyplina pracy, aby uniknąć zabrudzeń na detalu. Efekt końcowy, jak widać na zdjęciach, wywołuje wśród zapaleńców felg bardzo duże doznania estetyczne. Po zakończonej obróbce i pokryciu felg trzema warstwami lakieru transportowane są one do hali, gdzie dokonuje się 100 proc. kontrolę jakości powłoki lakieru, co ma na celu wyeliminowanie felg, których powierzchnia nie jest idealna.



    Julian Ciesielski

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...