• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3





    Warunki chemiczne, które określono poprzez zastosowanie aluminium jako podłoża zostały uzupełnione dyrektywą. Zawartość chromu VI w pojazdach została wyraźnie ograniczona do 2 g chromu na każdy pojazd wyprodukowany po 1 stycznia 2007 roku. W fabryce stosuje się chemię dostarczaną z polskiego CHEMETALL’u. Stosowane preparaty chemiczne nie zawierają szkodliwych związków metali ciężkich. Dotychczas nie pojawiały się problemy z korozją, a 300-godzinny test w komorze solnej, który potwierdza poprawność procesu przygotowywania chemicznego powierzchni kół, daje odbiorcom gwarancję na przyszłość. W początkowym etapie obróbki powierzchni, felgi przechodzą jej przygotowanie chemiczne na wyodrębnionej do tego celu specjalnej hali. Lakiernia ma powierzchnię niespełna 8000 m kw. Obiekt podzielony jest na 3 strefy. Pierwsza hala o powierzchni około 2500 m kw., to właśnie hala przygotowania powierzchni, druga hala to odizolowana i klimatyzowana lakiernia, w trzeciej hali odbywa się kontrola końcowa felg oraz pakowanie kół.



    Nowa technologia przeszła testy


    O zastosowaniu procesu SAM+ w przygotowaniu powierzchni aluminium mówi pan Piotr Stachyra - kierownik lakierni w Uniwheels: „Bazując na dotychczasowych doświadczeniach w obróbce kół aluminiowych przy użyciu chromu VI, do nowej technologii początkowo zakład podszedł dosyć nieufnie. Z pewnym dystansem rozpoczęliśmy pierwsze próby uruchomienia linii na technologii bezchromowej, oczekując wyników z testu komory solnej przeprowadzanych na kołach aluminiowych. Okazało się, że wyniki są porównywalne z tradycyjną obróbką chromową. Obecnie po około 3-letniej pracy z technologią SAM+ firmy Chemetall mogę stwierdzić, iż wszystkie wyniki testów przeprowadzonych na naszych kołach w przeciągu całego roku spełniają nasze wymagania. Ponadto technologia ta ,,jest przyjazna” dla pracowników obsługujących linię przygotowania powierzchni, gdyż nie zawiera chromu VI. Bardzo prosta w obsłudze, w systemie dozowania preparatów, bieżącej kontroli zarówno kąpieli, jak i powłok w magazynowaniu preparatów chemicznych (zużycie preparatu SAM –Gardobond X 4661 – wynosi kilka kilogramów na miesiąc).”









    Zabezpieczenie przed korozją


    Termin techniczny SAM, tzn. self-assembling molecules (samouporządkowane cząsteczki) odnosi się między innymi do zdolności cząsteczek do tworzenia specyficznych struktur na powierzchni metali. Takie stabilne struktury powstają w wyniku reakcji podłoża z preparatem do chemicznego przygotowania powierzchni. W określonych warunkach można tę właściwość wykorzystać do wygenerowania jednorodnej powłoki pokrywającej całą powierzchnię i nadającej jej bardzo dobre zabezpieczenie przed korozją pod powłoką malarską oraz wyśmienitą przyczepność lakieru.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 6(50)/2007

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne