• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 6(50)/2007

  Aktualności i przegląd rynku

  Przegląd inwestycji

  ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator   

  Strona 1 z 3

  Ogromna hala z lakiernią oraz pozostałymi pomieszczeniami UNIWHEELS Production (Poland) Sp. z o.o. w Stalowej Woli wzbudza podziw w branży obróbki powierzchni. Przybliżymy Państwu technologie stosowane przy obróbce felg aluminiowych znanych na świecie marek Rial, Alutec, Anzio i Wheel 24.  Firma rozpoczęła działalność w 2000 roku skupiając się na odlewaniu kół w technologii niskociśnieniowej oraz obróbce mechanicznej kół. Dziś UNIWHEELS Production (Poland) jest samowystarczalną fabryką, w której realizowane są wszystkie procesy produkcyjne niezbędne do stworzenia wysokiej jakości felg ze stopów aluminium. Od roku 2005 firma UNIWHEELS Production (Poland) posiada jedną z najnowocześniejszych lakierni proszkowych (na lakierni stosuje się zarówno lakiery ciekłe, jak i proszkowe). Całość technologii dostarczyła firma Eisenmann, zaś konstrukcję obiektów lokalne firmy budowlane i montażowe. Fabryka w Polsce należy do międzynarodowego koncernu, dlatego też większość technologii zakupywana jest w krajach Europy Zachodniej.


  150 tysięcy co miesiąc


  Obecnie miesięcznie lakieruje sie tutaj około 150 tys. felg, które trafiają zarówno na rynek pierwotny OEM, jak również na rynki wtórne. Taka produkcja wiąże sie z dużym wyzwaniem logistycznym, jakościowym oraz handlowym. Każda lakiernia wymaga utrzymania prawie sterylnych warunków czystości. Dlatego zwraca się tutaj dużą uwagę właśnie na te aspekty działalności. Proces obróbki powierzchni składa się z kilku etapów: toczenie powierzchni koła, wiercenie otworów mocujących i otworu centralnego oraz obróbka wykończeniowa. Po obróbce mechanicznej oraz wykończeniowej następuje proces chemicznego przygotowania kół do lakierowania. Linia ta składa się z 14 stref. Zachodzą w niej m.in. następujące procesy chemiczne: odtłuszczanie, płukanie wodą DEMI, pasywowanie, płukanie wodą DEMI, zabezpieczanie antykorozyjne i inne.


  Felgi wykonane są z aluminium, a jak wiadomo, metale te mają specyficzne właściwości, które wymagają odpowiedniego przygotowania bazy w procesie obróbki.


  Gwarancja na przyszłość


  Aluminium rozpuszcza się w wodnych roztworach zasadowych lub kwaśnych. Ta właściwość jest wykorzystywana przy trawieniu powierzchni aluminiowych. W wyniku rozpuszczenia aluminium w kwaśnym roztworze wodnym na powierzchni metalu, podczas obróbki wstępnej przy kontrolowanym pH, zostają wytrącone trudno rozpuszczalne związki. Procesy te reprezentują standardową obróbkę konwersyjną – opartą na związkach chromu, cyrkonu lub cyrkonowo-tytanowych. Wysoko reaktywna powierzchnia aluminium szybko wchodzi w reakcję z tlenem i tworzy warstwę tlenkową ściśle przylegającą do metalowego podłoża. Ponadto, określona powłoka tlenkowa stanowi istotną bazę dla grupy kotwicznej samouporządkowanych cząsteczek, ponieważ reagują one z warstwą tlenkowo/wodorotlenkową.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...