• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(41)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Urządzenia Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 4

    Zastosowanie poszczególnych ścierniw w Systemie®Kwikblast jest następujące:

    • Piasek kwarcowy o coraz bardziej ograniczonym zastosowaniu, do konstrukcji stalowych i mostowych montowanych w terenie otwartym i podczas ich montażu, remontów i konserwacji. Do czyszczenia murów, elewacji i tynków z wyjątkiem zabytków. Do chropowacenia powierzchni wymalowań nakładanych po dłuższej przerwie przed nałożeniem następnej powłoki, dla poprawienia ich przyczepności.

    • Garnet – ścierniwo szeroko stosowane za granicą, stosowany podobnie jak piasek o znacznie większej jednak wydajności niż piasek kwarcowy oraz o dużo mniejszej ilości powstałego odpadu. Stosowany jest do czyszczenia wszelkiego rodzaju obiektów zabytkowych, dostosowując granulację do twardości i trwałości materiału, z którego są one wykonane. Istnieją już systemy odzyskiwania Garnetu do ponownego jego użycia.

    • Oliwin – ścierniwo mineralne ustępujące wydajnością i wielkością zużycia Garnetowi, stosowany tam gdzie jest jego większa podaż.

    • Elektrokorund – stosowany do obróbki bardzo twardych materiałów, takich jak stal utwardzana cieplnie lub miejscowo utwardzona podczas plazmowego cięcia metali oraz do destrukcji żelbetu.

    • Karborund – (SiC) jedynie od destrukcji betonu ze względu na jego wysoką cenę.

    • Kulki szklane i grys szklany – do usuwania starych znaków na powierzchniach dróg asfaltowych i betonowych.

    • Kwaśny węglan sodu (sodka spożywcza) lub węglany wapnia – opisane wyżej stosuje się najczęściej do usuwania graffiti oraz w przemyśle lotniczym do usuwania przez doświadczonych pracowników farb nawet warstwa po warstwie. Usuwa się też przy jego użyciu nagary na elementach silników spalinowych, oraz do czyszczenia form i kokili.

    Dopuszcza się do stosowania wszelkie dostępne ścierniwa. Ścierniwa te nie muszą być suszone tak jak piasek czy inne ścierniwa zbrylające się od wilgoci powietrza. Optymalnie dobranym jednak ścierniwem do usuwania starych powłok lakierniczych, nawet najtrwalszych, powłok z tworzyw sztucznych i zwietrzałej gumy jest jednak Garnet, posiadający umiarkowaną cenę i dużą wydajność. Znane są już metody odzyskiwania ścierniwa, oddzielania od zanieczyszczeń i ponownego użytku ścierniwa.

    Zakres zastosowania systemu Kwikblast

    Usuwanie starych zdegradowanych powłok lakierniczych, a szczególnie wykonanych z farb miniowych, chromianowych, z pigmentacją zawierającą kadm oraz farb smołowych, które są niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Istnieje większa niż w innych metodach możliwość wychwycenia szkodliwej substancji oraz powstanie dużo mniejszej ilości odpadu kwalifikowanego jako niebezpieczny przy stosowaniu Systemu®Kwikblast, jak też istnieje realna możliwość dzięki niemu zastosowania bardziej skrawnych niż piasek, czy żużel ścierniw. Usuwanie powłok z tworzyw sztucznych i gumy oraz oczyszczaniu form i kokili odlewniczych, szklarskich, form wtryskowych i wyprasek z tworzyw sztucznych oraz gumy. Usuwanie azbestu. Prace w atmosferze zagrożonej wybuchem i zapłonem, gdzie sucha obróbka strumieniowo-ścierna nie jest możliwa na skutek zjawiska iskrzenia suchych ścierniw takich jak na przykład śrutów oraz powstawanie przy suchym piaskowaniu i kuleczkowaniu kulkami szklanymi ładunków elektryczności statycznej, które mogą być w niedostatecznym stopniu zneutralizowane poprzez uziemienie węża oczyszczarki i całego urządzenia czyszczącego. Najmniej elektryzują się Garnet i elektrokorundy. Ta właściwość metody Kwikblast predysponuje ją do stosowania w przemyśle wydobywczym ropy i gazu, przetwórstwa ropy i gazu, stacjach paliw, przemyśle chemicznym i materiałów wybuchowych, platformach wydobywczych ropy i gazu, górnictwie węgla kamiennego (kopalnie tzw. „metanowe”), transporcie materiałów wymienionych materiałów drogą morską, drogową i torową. Stoczniach remontowych, tankowców i innych jednostek pływających, zbiorników paliwowych, urządzeń wytwórczych oraz przesyłowych, stosowanych w powyższych branżach przemysłowych i transporcie. Usuwanie powłok w przemyśle lotniczym i samochodowym, dobierając ścierniwa i ich granulacje oraz wysokości ciśnienia, stosownie do potrzeb.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...