• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(41)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Urządzenia Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 4

    • Efektem ubocznym takiej obróbki jest jednoczesne zmywanie powierzchni z pyłów, lekkich zatłuszczeń, soli rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych oraz innych zanieczyszczeń.

    • Otoczka wodna na ścierniwie pozwala zmniejszyć tarcie w wewnętrznej powierzchni dyszy, co zwiększa jej żywotność oraz pozwala na dodatkowe przyspieszenie ziarna ściernego wylatującego z dyszy (mniejsze niż przy suchej obróbce straty ciśnienia), a więc i większej skrawności, czyli wydajności stosowanego ścierniwa.

    • Zmniejszenie pylenia wzrasta do ponad 95%, a odpryski ścierniwa i zanieczyszczeń obciążone wilgocią mają mniejszy zasięg (nie przekraczający 2 m od powierzchni zderzenia strumienia ściernego). Istnieją, więc znacznie dogodniejsze warunki do zebrania mokrego ścierniwa i szkodliwych zanieczyszczeń na podłożonych foliach, bez konieczności stosowania szczelnych osłon i wentylowania stanowiska pracy.

    • Głośność pracy stanowiska pracy Systemem®Kwikblast jest o 15 decybeli mniejsza niż przy suchym piaskowaniu.

    • Uzyskuje się żądany profil chropowatości, np. Garnetem określony parametrem Rz na poziomie około 60 do 120 mm, stosownie do wielkości zastosowanych ziaren ściernych, wielkości zastosowanego ciśnienia, twardości oczyszczanej powierzchni oraz rodzaju zanieczyszczeń. Ścierniwa posiadające ostre, samo odnawiające się krawędzie tnące i ostre wierzchołki dają profil o charakterze ostrokrawędziowym, bardzo korzystny dla nakładania powłok ochronnych i klejów, dzięki większemu rozwinięciu w ten sposób powierzchni (nawet przy tym samym poziomie parametru chropowatości). Sprzyja to wzrostowi przyczepności nakładanych następnie powłok ochronnych i klejów, zgodnie z teorią sił spójności międzycząsteczkowej Van der Waals’a.

    Stosowane ścierniwa w systemie Kwikblast

    Zależnie od twardości powierzchni materiału czyszczonego i rodzaju zanieczyszczeń dobiera się odpowiednie ścierniwa. Materiały twarde stosowane w przemyśle, wymagają do usuwania rdzy, starych powłok malarskich, farb termoplastycznych, graffiti, okładzin gumowych skrawnych ścierniw do intensywnej obróbki takich jak Garnet, oliwin, żużel pomiedziowy, a w przypadku destrukcji żelazobetonu, elektrokorundu zwykłego lub regenerowanego, a nawet karborundu (SiC). Do materiałów średniotwardych, jakimi są kamienie, tynki betonowe, drewno i mury ceglane stosuje się drobny Garnet, oliwin, bardzo rozdrobniony bazalt lub granit. Do materiałów miękkich takich jak szkło, delikatne kamienie (piaskowiec, marmur), miękkie metale, drewno polerowane stosuje się węglany sodu i wapnia w postaci specjalnie spreparowanego ścierniwa, Armex lub kulki i granulat szklany. Do usuwania znaków poziomych na jezdni stosuje się kulki szklane lub granulat szklany.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...