• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(47)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    W związku z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi jakości produktów wchodzących na rynek, coraz więcej firm stosuje w swoich procesach technologicznych myjki przemysłowe do mycia produkowanych części. Rynek odpowiada na to zapotrzebowanie dużą ilością maszyn różnej produkcji. Jak wybrać najlepszą ofertę? Jak dobrać urządzenie najbardziej optymalne dla konkretnego procesu technologicznego?

    Kryteria podstawowe

    Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć przy wyborze odpowiedniej maszyny jest kalkulacja kosztów – i to nie kosztów bezpośrednio związanych z inwestycją w zakup maszyny, które w sposób najprostszy łatwe są do sprawdzenia, ale rzeczywistych kosztów użytkowania maszyny. Należy zastanowić się czy ta maszyna będzie przynosiła firmie oszczędności, czy generowała koszty? Rozważmy więc, w jaki sposób można obniżyć koszty związane z użytkowaniem myjki przemysłowej.

    Odolejanie kąpieli

    Podczas procesu mycia kąpiel myjąca jest bezustannie zanieczyszczana emulsjami z poprzednich operacji: olejami, chłodziwami itp. Ciecze te bardzo szybko gromadzą się w zbiornikach kąpieli drastycznie skracając żywotność kąpieli. Należy również zwrócić uwagę, w jaki typ odolejacza jest wyposażona myjka, sprawdzić jego wydajność zbierania oleju, czy tylko zbiera on tylko olej czy poradzi sobie również z mniej lepkimi zanieczyszczeniami? Z reguły najlepsze są grawitacyjne metody oddzielania oleju (Rys. 1.) – odolejacze zaopatrzone w dyski lub taśmy wykorzystują zjawisko lepkości oferując użytkownikowi niską wydajność odolejania.

    412215.jpg

    Rys. 1. Odolejacz grawitacyjny typu OGP 1 – konstrukcja objęta ochroną patentową.

    Pływak przedstawiony na zdjęciu (wymiary: 300 x 200 x 180 mm) jest jedyną częścią umieszczaną w zbiorniku. Zbiornik na olej umieszczany jest w łatwo dostępnym miejscu. Wydajność odolejania wynosi do 30 litrów oddzielonego oleju na godzinę (w zależności od warunków pracy).

    Opary technologiczne

    Opary technologiczne są bardzo ważnym, częstokroć zaniedbywanym, problemem przy przemysłowym myciu części. Opary wydostające się z myjki generują bardzo duże straty energii w myjce i w efekcie znacząco zwiększają zużycie energii elektrycznej przez urządzenie. Dodatkowy, równie ważny problem, opary stanowią w sposób bezpośredni – prowadzą do zawilgocenia hali, dlatego jeżeli z myjki wydostają się intensywne opary należy myjkę podłączyć do instalacji wyciągowej. Jest to szczególnie kłopotliwe, jeżeli instalacja wyciągowa jest oddalona lub zakład w ogóle nie jest w nią wyposażony. Konieczność podłączania myjki do instalacji wyciągowej ogranicza elastyczność jej stosowania nie dając użytkownikowi możliwości swobodnego przestawiania myjki, w razie potrzeby reorganizacji. Podsumowując myjka emitując opary generuje bardzo dużo kosztów eksploatacyjnych dla użytkownika. Problem oparów technologicznych można rozwiązać wybierając myjkę wyposażoną w zamknięty obieg suszenia opisany w kolejnym punkcie.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...