Szukaj

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 3(47)/2007

  Aktualności i przegląd rynku

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  01.05.2007, ~ Administrator   

  Strona 1 z 3

  W związku z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi jakości produktów wchodzących na rynek, coraz więcej firm stosuje w swoich procesach technologicznych myjki przemysłowe do mycia produkowanych części. Rynek odpowiada na to zapotrzebowanie dużą ilością maszyn różnej produkcji. Jak wybrać najlepszą ofertę? Jak dobrać urządzenie najbardziej optymalne dla konkretnego procesu technologicznego?

  Kryteria podstawowe

  Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć przy wyborze odpowiedniej maszyny jest kalkulacja kosztów – i to nie kosztów bezpośrednio związanych z inwestycją w zakup maszyny, które w sposób najprostszy łatwe są do sprawdzenia, ale rzeczywistych kosztów użytkowania maszyny. Należy zastanowić się czy ta maszyna będzie przynosiła firmie oszczędności, czy generowała koszty? Rozważmy więc, w jaki sposób można obniżyć koszty związane z użytkowaniem myjki przemysłowej.

  Odolejanie kąpieli

  Podczas procesu mycia kąpiel myjąca jest bezustannie zanieczyszczana emulsjami z poprzednich operacji: olejami, chłodziwami itp. Ciecze te bardzo szybko gromadzą się w zbiornikach kąpieli drastycznie skracając żywotność kąpieli. Należy również zwrócić uwagę, w jaki typ odolejacza jest wyposażona myjka, sprawdzić jego wydajność zbierania oleju, czy tylko zbiera on tylko olej czy poradzi sobie również z mniej lepkimi zanieczyszczeniami? Z reguły najlepsze są grawitacyjne metody oddzielania oleju (Rys. 1.) – odolejacze zaopatrzone w dyski lub taśmy wykorzystują zjawisko lepkości oferując użytkownikowi niską wydajność odolejania.

  412215.jpg

  Rys. 1. Odolejacz grawitacyjny typu OGP 1 – konstrukcja objęta ochroną patentową.

  Pływak przedstawiony na zdjęciu (wymiary: 300 x 200 x 180 mm) jest jedyną częścią umieszczaną w zbiorniku. Zbiornik na olej umieszczany jest w łatwo dostępnym miejscu. Wydajność odolejania wynosi do 30 litrów oddzielonego oleju na godzinę (w zależności od warunków pracy).

  Opary technologiczne

  Opary technologiczne są bardzo ważnym, częstokroć zaniedbywanym, problemem przy przemysłowym myciu części. Opary wydostające się z myjki generują bardzo duże straty energii w myjce i w efekcie znacząco zwiększają zużycie energii elektrycznej przez urządzenie. Dodatkowy, równie ważny problem, opary stanowią w sposób bezpośredni – prowadzą do zawilgocenia hali, dlatego jeżeli z myjki wydostają się intensywne opary należy myjkę podłączyć do instalacji wyciągowej. Jest to szczególnie kłopotliwe, jeżeli instalacja wyciągowa jest oddalona lub zakład w ogóle nie jest w nią wyposażony. Konieczność podłączania myjki do instalacji wyciągowej ogranicza elastyczność jej stosowania nie dając użytkownikowi możliwości swobodnego przestawiania myjki, w razie potrzeby reorganizacji. Podsumowując myjka emitując opary generuje bardzo dużo kosztów eksploatacyjnych dla użytkownika. Problem oparów technologicznych można rozwiązać wybierając myjkę wyposażoną w zamknięty obieg suszenia opisany w kolejnym punkcie.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • ZASKOCZONY
  • POINFORMOWANY
  • OBOJĘTNY
  • SMUTNY
  • WKURZONY
  • BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony