Szukaj

  Aktualności i przegląd rynku

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydarzenia

  7 miesięcy temu  17.10.2019, ~ Administrator   

  XVII Kongres Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych odbył się 8 października w Józefowie pod Warszawą. To największe branżowe wydarzenie było, jak co roku, miejscem istotnych rozmów i wymiany opinii. Spotkali się przedstawiciele trzech dużych segmentów przemysłu: budownictwa stalowego, energetyki wiatrowej i kolejnictwa. Debatowano m.in. o przyszłości i rozwoju tych rynków, a także sytuacji światowej gospodarki.

  Program XVII Kongresu PIKS został podzielony na dwie sesje - pierwsza została w całości poświęcona morskiej energetyce wiatrowej, natomiast druga kolejnictwu.

  Irena Gajewska z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przybliżyła uczestnikom obecną sytuację rynku morskich farm wiatrowych na Bałtyku i wskazała potencjalne korzyści płynące z rozwoju tego segmentu energetyki. Co istotne, badania przeprowadzone przez PSEW wskazują, że Polacy są pozytywnie nastawieni do budowania farm wiatrowych - 53% ankietowanych wskazuje morską energetykę wiatrową jako bardzo dobry sposób wytwarzania energii.

  Pamiętać należy, że nie tylko rozwój energetyki wiatrowej będzie wiązał się ze wzrostem wykorzystania stali. Druga sesja kongresu dotyczyła sektora kolejowego, z ekspansją którego dostawcy stali i konstrukcji stalowych także wiążą duże nadzieje. Z tego powodu w trakcie swojej prezentacji Piotr Malepszak - prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) sp. z o.o. opowiedział o projektowaniu, planowaniu i wykonywaniu zadań inwestycyjnych w realizacji tras pociągów osobowych różnych prędkości. Rozwój infrastruktury kolejowej będzie związany także z modernizacją i utrzymaniem tras oraz stalowych obiektów inżynierskich już istniejących.

  Gościem specjalnym kongresu był w tym roku dr Janusz Steinhoff - polityk, ekspert gospodarczy, poseł na Sejm X, I i III kadencji oraz wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka. Janusz Steinhoff dokonał swoistego podsumowania polskiej gospodarki po roku 1989. Wskazał co w Polsce po transformacji ustrojowej się udało, a co można było zrobić lepiej, a także ocenił obecny stan gospodarczy naszego kraju. Pod koniec wystąpienia wywiązała się krótka dyskusja pomiędzy prelegentem, a uczestnikami kongresu.

  Wieczorem odbyła się uroczysta gala, będąca nieodzowną częścią kongresu PIKS. W jej trakcie przyznano Certyfikaty Producenta i Współproducenta Konstrukcji Stalowych, a także ogłoszono wyniki tegorocznej edycji konkursu „Konstrukcja Stalowa – Realizacja Roku”.

  Pełna relacja z kongresu wraz z obszerną galerią zdjęć na stronie www.piks.com.pl.

  Tekst: Maciej Ślusarski
  Zdjęcia: Krzysztof Mularczyk, HAPPYMOON

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Konstrukcje stalowe w energetyce wiatrowej i kolejnictwie
  Konstrukcje stalowe w energetyce wiatrowej i kolejnictwie
  Konstrukcje stalowe w energetyce wiatrowej i kolejnictwie

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony