• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 1 z 5

    Malowanie proszkowe - to warto wiedzieć

    Technologia malowania elektrostatycznego farbami proszkowymi ma już ok. 40 lat. Ostatnich 20 lat to bardzo dynamiczny rozwój zastosowań farb proszkowych związany z ekologicznym trendem odchodzenia od malowania ciekłymi farbami rozpuszczalnikowymi. Niepostrzeżenie powłoki proszkowe stały się poważną konkurencją dla innych metod antykorozyjnej ochrony powierzchni. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że od swojego początku do dzisiaj technologia pokrywania farbami proszkowymi rozwija się w wielu kierunkach. Nie powinniśmy już kojarzyć malowania proszkowego jedynie z pistoletem natryskowym, kabiną i suszarką konwekcyjną. Mamy do wykorzystania o wiele bogatszą ofertę. Dlatego też niniejszy tekst jest poświęcony przeglądowi możliwości, jakie nam daje obecnie technologia malowania farbami proszkowymi.

    Automatyzacja procesu aplikacji


    Automatyzacja powoduje prawdziwą rewolucję we wszystkich dziedzinach naszego życia. W technologii malowania proszkowego automatyzacja oznacza przede wszystkim zwiększoną efektywność malowania i oszczędność pieniędzy. Kilka najbardziej istotnych rozwiązań technicznych przedstawia się następująco:


    Automatyzacja malarni z kabiną tworzywową

  • System automatyzacji procesu malowania - jest nadrzędnym systemem kontroli i sterowania poszczególnymi parametrami pracy wszystkich zespołów malarni biorących bezpośredni udział w nakładaniu powłoki proszkowej. Umożliwia koordynację pracy poszczególnych zespołów w trybie automatycznym, zgodnie z wprowadzonymi ustawieniami. Eliminuje proste błędy powodowane przez obsługę, zapisując jednocześnie pełną historię pracy malarni do ewentualnej kontroli.


    Wyrób z MDF malowany proszkowo

  • System rozpoznawania detalu - jest rozwiązaniem umożliwiającym zmianę parametrów napylania farby proszkowej podczas pracy linii malarskiej. Może być realizowany w pełni automatycznie (zawieszka jest oznakowana kodem czytanym przez system) lub półautomatycznie (operator otrzymuje sygnał o konieczności zamiany ustawień). Rozwiązanie jest stosowane wtedy, gdy jednocześnie pokrywane są różnorodne detale, wymagające zmieniających się ustawień sprzętu natryskowego. Pozwala ono na ustawienie wyjątkowych parametrów napylania praktycznie dla każdej zawieszki. Zastosowanie rozpoznawania detalu w liniach malarskich pozwala na lepsze, niezależne od jakości pracy obsługi nakładanie powłok o równomiernej grubości.


    Wyrób z MDF malowany proszkowo

  • Automatyzacja pracy manipulatorów - jest związana z możliwością dostosowania skoku, prędkości liniowej, odległości od malowanych detali bez konieczności angażowania obsługi. Właściwe wykorzystanie tej oferty jest związane z systemem rozpoznawania detalu. Pozwala na malowanie detali o różnych gabarytach przestrzennych, a w przypadku częściowo pustych zawieszek - na ograniczanie skoku manipulatorów i zmniejszenie ilości farby osiadającej w kabinie natryskowej.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...