• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Wydanie nr: 5(85)/2013

  Aktualności i przegląd rynku

  Lakiernictwo Proszkowe

  Procesy Wspomagające

  Wyroby Lakiernicze

  ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 5

  Strona 2 z 3

  Zakładając, że koszty energii stanowią przeciętnie 8 do 15% całkowitego kosztu lakierowania a koszty grzania pieca ok. 77% całkowitych kosztów energii, wtedy oszczędność maksymalnie 31% w samym piecu odpowiada oszczędności 11,9% w odniesieniu do całkowitych kosztów energii. Stosując lakiery proszkowe NT, oszczędza się zatem 11,9% z tych 8-15% na kosztach energii. Odpowiada to 0,95 do 1,79% całkowitych kosztów na m2 polakierowanej powierzchni.


  Przy istniejącej instalacji, zaplanowanej na temperaturę obiektu 180°C i czas wygrzewania 10 minut, czas wygrzewania lakierów NT zwiększa się nawet dwukrotnie. Czas przebywania w piecu detali stalowych wynosi 21,7 min dla proszku standardowego oraz 29,6 min dla proszku NT - wzrost o ok. 36%. Takie samo porównanie dla aluminium daje różnicę nawet 51%. Oznacza to, że przenośnik musi przesuwać się odpowiednio wolniej, żeby osiągnąć wymagany czas przebywania w piecu. Poza tym, przez piec nie przejeżdża 2 kg/s stali, lecz tylko 1,47 kg/s. Oszczędność zmniejsza się przez to do ok. 1450 euro na rok dla blach stalowych, dla blach aluminiowych nawet do ok. 850 euro. Nie wspominając już o fakcie, że znacząca część zdolności produkcyjnej jest tracona.


  Jeśli chodzi o specjalnie skonstruowany piec do lakieru NT, musi on być wydłużony o 1,36 do 1,51 raza w porównaniu do pieca dla lakieru standardowego. Powierzchnie pieca wykazują więc łącznie ok. 45% więcej strat przy przekazywaniu ciepła. Normalnie w większym piecu niezbędna jest dmuchawa do powietrza obiegowego, co ponosi za sobą dodatkowe koszty elektryczności. Z drugiej jednak strony, z powodu niższej temperatury powietrza obiegowego w piecu mniejsza jest też różnica temperatur, a co za tym idzie, również opisywane straty.

  Wszystkie te straty muszą ostatecznie zostać odjęte od oszczędności w kosztach energii. W przytoczonym przykładzie jest obliczone jaki wpływ na dalsze koszty może mieć ta oszczędność energii. Rocznie trzeba liczyć się z dodatkową kwotą ok. 18 800 euro za niskotemperaturowe lakiery proszkowe, przy założeniu, że są one droższe od standardowych lakierów o 5%.


  W przypadku gdy wykazują one słabą termostabilność (są wrażliwe na działanie wysokich temperatur), magazyn lakieru proszkowego oraz otoczenie linii lakierniczej powinny zostać wyposażone w klimatyzację - niezbędna jest więc instalacja o wydajności 6000 m3/h oraz mocy chłodniczej 50 kW. Przyjmując czas pracy zakładu 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu oraz średni współczynnik obciążenia 50%, dodatkowe koszty prądu - przy cenie 0,08 euro/kWh - opiewają na około 4200 euro. Inwestycja w tego rodzaju urządzenie klimatyzacyjne razem z obudowami i izolowanymi kanałami kosztuje do 60 tys. euro.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...