• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(55)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.09.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Źródło rozwoju zasobów ludzkich w kontekście podnoszenia konkurencyjności gospodarki

    Strategia Lizbońska zakłada, iż gospodarka zjednoczonej Europy do 2010 r. będzie najbardziej konkurencyjną gospodarką na świecie. Osiągnięcie tego celu wymaga m.in. podjęcia działań w zakresie szeroko rozumianego rozwoju zasobów ludzkich. Instrumentem do osiągnięcia tego rozwoju w bieżącej perspektywie finansowej w Polsce jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) 2007 – 2013.

    Dążąc do efektywnego rozwoju zasobów ludzkich, program będzie koncentrował wsparcie na następujących obszarach: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnienia związane z budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli i wdrażaniem zasady dobrego rządzenia. Celem głównym PO KL jest: wzrost zatrudnienia i spójności społecznej, a do osiągnięcia tego celu przyczynia się realizacja 6 celów strategicznych, do których należą:

    - podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo,

    - zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego,

    - poprawa zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce,

    - upowszechnienie edukacji społeczeństwa na każdym etapie kształcenia przy równoczesnym zwiększeniu jakości usług edukacyjnych i ich silniejszym powiązaniu z potrzebami gospodarki opartej na wiedzy,

    - zwiększenie potencjału administracji publicznej w zakresie opracowywania polityk i świadczenia usług wysokiej jakości oraz wzmocnienie mechanizmów partnerstwa,

    - wzrost spójności terytorialnej.

    Inwestycje w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki nie obejmują budowy nowych budynków, dużych prac budowlanych, remontów budynków, a jedynie wyposażenie i niewielkie prace dostosowawcze związane z realizowanymi projektami EFS.

    Program składa się z 10 priorytetów, realizowanych zarówno na poziomie centralnym (priorytety I–V), jak i regionalnym (priorytety VI-IX). W ramach komponentu centralnego środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na wsparcie efektywności struktur i systemów instytucjonalnych, natomiast środki komponentu regionalnego zostaną w głównej mierze przeznaczone na wsparcie dla osób i grup społecznych. Priorytet X Pomoc Techniczna służy zapewnieniu właściwego zarządzania, wdrażania oraz promocji EFS. Priorytet ten zapewnieni wsparcie procesów zarządzania i wdrażania programu, jak również efektywne wykorzystanie zasobów UE i krajowych, zgodnie z prawem i polityką Wspólnoty. Instytucją zarządzającą programem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W 12 województwach, w przypadku priorytetów komponentu regionalnego kluczową rolę odgrywają samorządy poszczególnych województw, które pełnią funkcję instytucji pośredniczących. W 3 województwach, tj. podkarpackim, wielkopolskim i zachodniopomorskim, funkcję tę pełnią Wojewódzkie Urzędy Pracy, zaś w przypadku województwa świętokrzyskiego instytucją pośredniczącą jest Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego. To właśnie wspomniane instytucje pośredniczące oraz delegowane przez nie instytucje pośredniczące II stopnia odpowiedzialne są za prowadzenie naborów wniosków aplikacyjnych, zawieranie z beneficjentami umów o dofinansowanie projektu, jak również w dalszej kolejności dokonywanie płatności zakontraktowanych środków finansowych. Podział środków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 na poszczególne priorytety przedstawia tabela nr 1:

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...