• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(35)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.05.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 4

    Zagrożenia bezpieczeństwa pracy w trakcie napylania farb proszkowych

    Ogólnie problematyka zagrożenia wybuchowego w pomieszczeniach i w instalacjach jest przedstawiona jest w D. U. nr 121 poz. 1138 Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów i terenów. Wymagania zawarte w tym akcie prawnym mają na celu wymuszenie stosowania profilaktyki przeciwpożarowej oraz przeciwwybuchowej, w zależności od stopnia zagrożenia.

    Niebezpieczeństwo wybuchu w trakcie napylania wiąże się z równoczesnym występowaniem farby proszkowej powyżej Dolnej Granicy Wybuchowości /LEL/ i iskrowego wyładowania. Prawidłowa ocena zagrożenia wybuchem nie jest możliwa bez znajomości parametrów charakteryzujących farbę proszkową, określających zapalność w stanie osiadłym oraz wybuchowość w stanie zawieszonej mieszaniny pyłowo-powietrznej. Ilość farby proszkowej wystarczająca do wytworzenia pyłowej atmosfery wybuchowej jest przeważnie większa od 20 g/m3. Taka ilość farby proszkowej może występować w przestrzeni roboczej kabiny napylania oraz we wnętrzu zestawu filtracyjno-wentylującego. W praktyce napylania problem optymalizowania ilości farby proszkowej z uwzględnieniem bezpieczeństwa przeciwwybuchowego jest zagadnieniem czysto teoretycznym.

    W celu dokonania oceny bezpieczeństwa przeciwwybuchowego w trakcie napylania należy przyjąć i spełnić wymagania, które zapewnią, że: o wentylacja mechaniczna we wnętrzu kabiny obniża stężenie farby proszkowej w powietrzu poniżej DGW o efektywne źródła zapłonu będą całkowicie wyeliminowane lub tak znacznie zredukowane, że ich wystąpienie będzie mało prawdopodobne.

    Wentylacja mechaniczna


    Zastosowanie we wnętrzu kabiny skutecznej wentylacji mechanicznej powinno zapewniać obniżenie zawartości farby proszkowej w przestrzeni napylania. Kabina napylania powinna posiadać wentylację mechaniczną zapobiegającą wydostawaniu się na zewnątrz niezwiązanych resztek farby proszkowej. Sposoby ograniczania ilości emitowanych w trakcie napylania palnych farb proszkowych są następujące:

  • monitorowanie w tzw. przestrzeni napylania średniego stężenia farby proszkowej zawieszonej w jednostce objętości, które nie powinno przekraczać 50% DGW. Jeżeli wartość DGW farby proszkowej tworzącej pyłową atmosferę wybuchową nie jest znana, to średnia wartość stężenia farby proszkowej w jednostce objętości powietrza nie może przekraczać 10gm-3. Zasada ta nie dotyczy przestrzeni roboczej między wylotem pistoletu do napylania a powierzchnią przedmiotu obrabianego,

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...