• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Aktualności i przegląd rynku

  Aktualności i przegląd rynku

  Artykuły branżowe

  Motoryzacja

  Technologie Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  10 miesięcy temu  21.08.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

  W zakładach Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) wdrożono pionierską, bezemisyjną kabinę lakierniczą, która wykorzystuje technologię odzyskiwania ciepła oraz pompy ciepła. W ten sposób fabryka zmniejszyła roczną emisję CO2 o 1000 ton.

  Toyota jest liderem w produkcji samochodów nisko- i bezemisyjnych, ale dąży też do jak najszybszej dekarbonizacji produkcji. Koncern szacuje, że 65% emisji CO2 w trakcje powstawania samochodów pochodzi z procesów lakierniczych. Zespół inżynierów składający się z przedstawicieli działów odpowiedzialnych za lakiernictwo oraz ekologiczne procesy produkcyjne stworzył Toyota Global Paint Line (GPL), czyli prototypową kabinę lakierniczą nowej generacji o zerowej emisji CO2.

  Pierwsze GPL zostało zastosowane w zakładach TMMF, gdzie powstają modele Yaris oraz Yaris Cross. Nowa technologia wykorzystywana jest do lakierowania plastikowych zderzaków do tych samochodów.

  − Jesteśmy dumni, że nasi inżynierowie rzucają wyzwanie konwencjonalnemu myśleniu – powiedział Marvin Cooke, wiceprezes TME ds. produkcji. − Dzięki podejściu Kaizen i kreatywności jesteśmy w stanie nie tylko znacznie ograniczyć wpływ na środowisko, ale także przyczynić się do redukcji kosztów, nawet jeśli proponowane rozwiązanie może wiązać się z nieco wyższą inwestycją początkową.

  Redukcja emisji CO2 na poziome 1000 ton rocznie

  Tradycyjna kabina lakiernicza jest dość duża i wymaga ręcznego nakładania farby. To proces o niskiej wydajności, który wymaga przy tym zastosowania gazu ziemnego do filtrowania powietrza oraz utrzymywania w miarę stałej temperatury w kabinie, by jakość ostatecznego produktu była jak najwyższa.

  W innowacyjnej kabinie lakierniczej Toyoty wykorzystuje się w pełni zautomatyzowane procesy o wysokiej wydajności, a za odpowiednią temperaturę i wilgotność we wnętrzu odpowiadają jednostki Air Make Up Unit (AMU). Na system składają się cztery oddzielne jednostki AMU, które dostarczają powietrze do kabin lakierniczych oraz pozwalają na zachowanie stałych warunków w środku.

  Powietrze dostarczane do kabiny lakierniczej jest w 100% świeżym powietrzem. W drodze do kabiny pobiera ono energię z wymiennika ciepła. Powietrze jest uzdatniane do parametrów pracy farby, a zwłaszcza odpowiedniej temperatury i wilgotności. Te dwie funkcje są realizowane przez zintegrowaną elektryczną pompę ciepła i nawilżacz z rozpylaczem wodnym. Temperatura wynosi od 19 do 26 stopni, a wilgotność od 61% do 75%.

  System odzyskiwania ciepła oraz pompy ciepła zasilane jest prądem z farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych. Ograniczają one przy tym zapotrzebowanie na energię elektryczną i pozwalają na rezygnację z używania gazu ziemnego. Nowa kabina lakiernicza pozwala zmniejszyć emisję C02 o 1000 ton rocznie.

  Media do artykułu

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...