Szukaj

  Aktualności i przegląd rynku

  W ubiegłym tygodniu otwarto most Hålogaland w Narwiku (Norwegia), nazwanym Złotą Bramą Północy. Jest to najdłuższy most wiszący za kołem podbiegunowym. Jego konstrukcja została pokryta powłoką ochronną firmy Jotun, aby zapewnić długotrwałe działanie antykorozyjne w temperaturach, które mogą wahać się o 40 stopni Celsjusza przez cały rok, a wiatry przekraczają 130 kilometrów na godzinę.

  Most Hålogaland został uznany przez miejscowych, jak i inżynierów, najpiękniejszym mostem na świecie. Z dwoma eleganckimi pylonami w kształcie litery A, wznoszącymi się 179 metrów nad powierzchnią wody i centralnym zawieszonym przęsłem o długości 1145 metrów, most Hålogaland został porównany do Golden Gate w San Francisco. Rozciągający się w sumie na 1533 metrach przez fiord Romsbak kosztował 418 milionów USD, a jego budowa trwała pięć lat. Projekt jest ważnym elementem rozwoju infrastruktury na dalekiej północy Norwegii, zmniejszając odległość między Narwikiem a Bjerkvikiem o 18 kilometrów.
  – Most Hålogaland jest częścią głównej krajowej drogi północ-południe (E6) i prowadzi przez głębokie na 300 metrów wody fiordu, zapewniając bezpośrednie połączenie między miastami, a ma to kluczowe znaczenie dla rozwoju regionalnego, gdyż łączy społeczności, poprawia komunikację i zapewnia trwałe korzyści lokalnym gospodarkom – mówi Hege Karset Bjorgum z firmy Jotun. – Jest to bardzo ważna inwestycja dla lokalnej ludności, ale także dla samej Norwegii i wymagała najwyższych standardów budowy i ochrony antykorozyjnej. Pracując w ścisłej współpracy z China Railway Shanhaiguan Bridge Group, specjalistą w budowie światowej klasy mostów, firma Jotun dostarczyła wysokiej jakości powłoki ochronne do wszystkich 30 sekcji obiektu. Nasza wyjątkowa powłoka Jotamastic umożliwi temu przełomowemu projektowi przetrwać najtrudniejsze warunki pogodowe.
  Rola Jotuna była kluczowa. – Wraz z dostawą i zastosowaniem produktów, przeprowadziliśmy dokładny program szkoleniowy z głównymi wykonawcami i nadzorowaliśmy wszystkie etapy aplikacji nawierzchniowych i wykończeniowych – dodaje Karset Bjorgum. – Wymagało to rygorystycznych kontroli technicznych w Chinach, a także inspekcji na miejscu podczas instalacji mostu w Narwiku. Jesteśmy niezmiernie dumni z bycia partnerem przy projekcie mostu Hålogaland. Jotun jest uznanym liderem w segmencie powłok ochronnych, angażując się w przełomowe projekty na całym świecie.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 2
   POINFORMOWANY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony