• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Aktualności i przegląd rynku

  Aktualności i przegląd rynku

  miesiąc temu  12.03.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

  Rok 2023 był najlepszym rokiem w historii producenta farb i lakierów firmy Jotun. Pomimo globalnych wyzwań i konfliktów, producent farb i powłok utrzymał swoje plany rozwoju i inwestycji.

  Jotun osiągnął rekordową sprzedaż i zyski w 2023 roku. Przychody operacyjne wyniosły 31 861 mln NOK (3 024 mln USD), co stanowi wzrost o 14% w porównaniu z rokiem poprzednim, po rekordowo wysokiej sprzedaży we wszystkich segmentach. Wzrost sprzedaży wynikał ze zwiększonego wolumenu i cen, a także pozytywnych efektów mieszanych. Zysk operacyjny wyniósł 6 430 mln NOK (610 mln USD), co stanowi wzrost o 72% w porównaniu z 2022 rokiem. Zmniejszenie cen surowców i dobra kontrola kosztów były jednymi z głównych czynników.

  − Rok 2023 był bardzo dobrym rokiem dla Jotun. Zwiększyliśmy sprzedaż i rentowność we wszystkich segmentach, zdobyliśmy udziały w rynku i jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwoju finansowego − powiedział Morten Fon, prezes i dyrektor generalny Jotun.

  Jotun kontynuował inwestycje w moce produkcyjne i zaplecze badawczo-rozwojowe w 2023 roku. Łączne inwestycje wyniosły 1 374 mln NOK (130 mln USD), nieco powyżej poziomu inwestycji w 2022 roku. Proces ten będzie kontynuowany w 2024 roku. Planowane lub trwające projekty inwestycyjne obejmują nową fabrykę w Egipcie, rozbudowę fabryki w Indonezji, nowe regionalne centrum badawczo-rozwojowe w Malezji oraz modernizację obiektu w Norwegii.

  − Jednym ze strategicznych filarów Jotun jest wykorzystywanie nadarzających się okazji. Inwestowanie w przyszłość jest dla nas ważne i będziemy kontynuować naszą podróż organicznego wzrostu − stwierdził M. Fon.

  Jotun rozpoczął rok 2024 z dobrą dynamiką i oczekiwaniami dalszego wzrostu, choć w skromniejszym tempie niż w poprzednich latach. Wysoka aktywność rynkowa i dobra kontrola kosztów będą nadal wspierać solidne wyniki finansowe. Chociaż ogólne perspektywy firmy są pozytywne, wokół nas utrzymuje się znaczna niepewność.

  − Globalnie widzimy niższe prognozy wzrostu, zwiększone napięcia geopolityczne, wojny i konflikty. Jotun jest jednak dobrze przygotowany do dalszego rentownego wzrostu i podtrzymujemy naszą długoterminową strategię i plany inwestycyjne – dodał M. Fon.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Reklama
  C1 - Farby dekoracyjne