• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(57)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.01.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 4

    GHS - Global Harmonized System (Globalny System Zharmonizowany) – część 1

    Na całym świecie stosuje się różne systemy klasyfikacji i oznakowania substancji chemicznych. Ta sama substancja może być sklasyfikowana jako „toksyczna” w Stanach Zjednoczonych, „szkodliwa” w krajach Unii Europejskiej, a w Chinach jako „niestwarzająca zagrożenia”. Celem wyeliminowania tych rozbieżności oraz wzmocnienia systemu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego, została podjęta decyzja o wdrożeniu Globalnie Zharmonizo-wanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania (GHS) pod egidą ONZ. System GHS został formalnie przyjęty w 2002 r. przez Radę Gospodarczą i Społeczną Narodów Zjednoczonych (UN ECOSOC) i zrewidowany w 2005 r. i 2007 r.

    System GHS zawiera ujednolicone kryteria klasyfikacji substancji i mieszanin pod względem stwarzanych przez nie zagrożeń dla zdrowia i środowiska, w tym także zagrożeń związanych z właściwościami fizycznymi chemikaliów. Zawiera on również ujednolicone zasady informowania o zagrożeniach, zawierające wymogi dotyczące oznakowania i kart charakterystyki. Częścią składową rozporządzenia jest również wykaz substancji wraz ze zharmonizowaną na poziomie Wspólnoty klasyfikacją i oznakowaniem opakowań.

    Wprowadzenie nowego systemu wynikało z trzech głównych powodów, których wyeliminowanie ulepszy handel chemikaliami na całym świecie. Powody te to:

    - Zróżnicowanie kryteriów klasyfikacji i oznakowania w transporcie i handlu.

    - Brak wymagań w zakresie klasyfikacji, oznakowania i kart charakterystyki w niektórych państwach.

    - Globalizacja w handlu chemikaliami.

    Celem GHS jest zidentyfikowanie i przekazanie informacji o zagrożeniach stwarzanych przez substancje i mieszaniny chemiczne. Kryteria klasyfikacji zagrożeń zostały zharmonizowane. Ujednolicone zostały także zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia, symbole zagrożenia i hasła ostrzegawcze tak, aby stworzyć zintegrowany system informowania o zagrożeniach. GHS pozwoli na zharmonizowanie elementów systemu informowania o zagrożeniach zawartych w różnych istniejących dotychczas systemach. Nowy system dotyczy wszystkich podmiotów wprowadzających substancje i preparaty (w GHS są zwane mieszaniami) chemiczne do obrotu. Będzie obowiązywał bezpośrednio, bez potrzeby wprowadzania do prawa polskiego. Rozporządzenie wdrażające w państwach Unii Europejskiej (w tym w Polsce) system GHS zostało przyjęte przez Parlament Europejski i Radę 16 grudnia 2008 roku. Zostało ogłoszone wraz z innymi rozporządzeniami dotyczącymi klasyfikacji i oznakowania produktów chemicznych

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...